Litovská prezidentka: Mladá generácia je pripravená brániť svoju zem!
V Litve blízkosť Ruska vyvoláva obavy. Riziko invázie je veľké, ak nie ste pripravení k obrane, hovorí prezidentka Dalia Grybauskaitėová v rozhovore pre nemecký Spiegel.

V pobaltských štátoch práve prebehli manévre NATO “Saber Strike” a “Baltops”. Aké je nebezpečenstvo ruského zásahu v Litve? Sú európske štáty naivný voči Rusku? Grybauskaitėová považuje Putina za nepredvídateľného a varuje Európu.

Manévre “Saber Strike” pod vedením USA mali simulovať obranu proti ruskej invázii.

“V NATO existujú procesy, ktoré je potrebné optimalizovať. Sme 28 krajín s rôznymi reťazcami velenia a rozhodovanie. Neustále sa učíme, ako môžeme lepšie spolupracovať a prispôsobiť procesy. V obrane máme v NATO 30 dní v prípade formálneho rozhodnutia – to je príliš dlhé, pretože možno budeme musieť reagovať do niekoľkých hodín., “Zdôraznila Grybauskaitėová.

“Mladá generácia je pripravená brániť svoju krajinu. Urobili sme veľkú chybu, že sme tak neurobili v roku 1940, kedy Červená armáda napadla a obsadila Litvu. To skončilo genocídou. Stratili sme takmer 15 percent našej populácie a veľké množstvo ľudí bolo deportovaných do sovietskych pracovných táborov. Mali sme bojovať. Túto chybu znovu neurobíme, “je presvedčená litovská prezidentka.

“Ak ukážeme, že môžeme a chceme sa brániť, nikto na nás nezaútočí. Musíme byť pripravení: duševne, politicky, technologicky, so srdcom a dušou. Ruské jednotky na hraniciach s Baltskom a Poľskom sú desaťkrát silnejšie ako jednotky NATO. Ale ide o viac ako položky. Ide o povinnosť a vôľu brániť sa. Ak to naši ľudia a naši partneri podporujú, nie je dôvod nás obsadiť, “odpovedala na otázku obavy z možnej ruskej agresie litovská prezidentka.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies