Ľudovej strane Naše Slovensko (ĽS NS) sa nepáči inscenácia Hoax, ktorú uviedlo nitrianske divadlo
Ľudovej strane Naše Slovensko (ĽS NS) sa nepáči inscenácia Hoax, ktorú v rámci svojich vzdelávacích programov pripravilo Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre. V straníckych letákoch distribuovaných do poštových schránok predseda nitrianskej krajskej organizácie ĽSNS Ján Kecskés označil uvedenie hry v stredných školách za “liberálne vymývanie mozgov”. Informuje INFO.SK.

Premiéra inscenácie Hoax sa konala 26. januára a odvtedy ju DAB uviedlo vo viacerých stredných školách nielen v Nitrianskom kraji. Hra zobrazuje príbeh dvoch mladíkov, ktorí trávia veľa času na sociálnych sieťach, pričom sa zapletú do výziev extrémistickej skupiny. Podľa vedenia DAB je cieľom hry podporiť kritické myslenie mladých divákov a ukázať im, ako vznikajú hoaxy a falošné správy na internete, ako jednoducho sa dá manipulovať s informáciou aj s obrazom a prispievať k šíreniu extrémizmu.

Podľa Kecskésa však ide o „odnárodňovanie a politické vymývanie mozgov detí“, pričom divadlo „zneužilo“ z rozpočtu Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) 20.000 eur na prípravu hry. Zároveň skonštatoval, že inscenácia je „politicky motivovaná a zameraná na primitívne zosmiešňovanie ĽS Naše Slovensko“.

Divadlo sa voči týmto výrokom rázne ohradilo. „DAB v Nitre je kultúrnou inštitúciou, ktorá je povinná realizovať rôzne vzdelávacie aktivity, medzi ktorými je aj prevencia a eliminácia rasizmu a extrémizmu. Zadanie na realizáciu takýchto podujatí má DAB aj priamo od svojho zriaďovateľa, ktorým je NSK,“ uvádza sa v reakcii.

DAB zároveň upozornilo, že vo vyhlásení Kecskésa je viacero nezrovnalostí i vyložených neprávd. „Nepravdivé je jeho tvrdenie “o zneužívaní 20.000 eur„ na prípravu hry Hoax. Jej celkový rozpočet v skutočnosti nepresiahol sumu 19.000 eur, z ktorých veľkú časť získalo DAB z mimorozpočtových zdrojov, z Fondu na podporu umenia,“ konštatuje sa vo vyhlásení.

Nepravdivé je podľa divadla aj tvrdenie o zosmiešňovaní ĽS NS. „Inscenácia Hoax je zameraná na mediálnu výchovu a prevenciu pred extrémistickými ideológiami. Nikde v hre sa ĽS Naše Slovensko nespomína, ak sa v nej však táto strana našla, rozhodne to nie je chyba tvorcov. DAB v Nitre ostro odsudzuje snahy o “normalizáciu„, pri ktorej sa politická strana snaží ovplyvňovať nezávislosť umelcov a kultúrnych inštitúcií. Takéto konanie považujeme za absolútne neprípustné a neakceptovateľné,“ konštatuje DAB v reakcii na výroky ĽS NS.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies