Macron dnes zahájil oficiálnu návštevu prezidenta Trumpa v Bielom dome

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes začne trojdňovú návštevu Spojených štátov. So svojím náprotivkom Donaldom Trumpom chce rokovať najmä o jadrovej dohode s Iránom, situácii v Sýrii či spoločnom boji proti terorizmu. Ide o prvú oficiálnu štátnu návštevu, ktorú Trump hostí v Bielom dome.


V predvečer svojej trojdňovej návštevy Spojených štátov Macrona síce v rozhovore pre americkú stanicu Fox News priznal, že jadrová dohoda s Iránom nie je dokonalá, jej zachovanie však zostáva najlepšou alternatívou, informuje  Reuters.

Jadrová dohoda podpísaná v roku 2015 medzi Iránom a šesticou svetových mocností (USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom) zaväzuje Teherán k tomu, aby výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií výrazne obmedzil svoj jadrový program.


Americký prezident ale na začiatku tohto roka varoval, že ak nebudú stanovené ďalšie obmedzenia pre iránsky jadrový a raketový program, USA od zmluvy odstúpi.

Francúzsky prezident v nedeľu zároveň vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty majú zohrávať kľúčovú úlohu pri mierovom riešení konfliktov na celom svete, predovšetkým na Blízkom východe. Počas svojho prejavu v americkom Kongrese chce potom Macron hovoriť najmä o spoločnom boji proti terorizmu.

Svoju prvú oficiálnu návštevu v USA začne Macron v pondelok krátko pred polnocou stredoeurópskeho času. Následne ho čaká súkromná večera s Donaldom Trumpom. O deň neskôr absolvuje rokovania v Bielom dome i oficiálnu večeru a v stredu vystúpi s prejavom pred oboma komorami amerického Kongresu.

„Macron zostáva jediným európskym štátnikom, ktorý má s Trumpom skutočne pracovný vzťah,“ konštatoval pred schôdzkou oboch prezidentov analytik think-tanku German Marshall Fund of the United States Martin Quencez. Označuje ho zaa „kľúčového partnera USA v Európe.“

Očakáva sa preto, že počas svojej návštevy bude Macron Trumpa presviedčať, aby krajiny EÚ natrvalo vyňal zo zavádzaných ciel na dovoz ocele a hliníka. Európska únia síce zatiaľ dostala výnimku, tá ale vyprší na začiatku mája.

Do Washingtonu tento týždeň zamieri aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa má s americkým prezidentom stretnúť v piatok.

 




Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies