Macron načrtol plány, ako pozmeniť francúzsky parlament, vrátane zníženia počtu kresiel o 30%

Emmanuel Macrona chce znížiť počet poslancov, a zjednodušiť procedúry, uviedli noviny Financial Times.

Prezident Macron načrtol plány, ako pozmeniť francúzsky parlament, vrátane zníženia počtu kresiel a skrátiť čas na debatu. Reforma by mala prejsť na budúci rok. Pre malé strany by sa zvýšila ich reprezentácie a síce čiastočným použitím pomerného systému, plánovaného už na rok 2022. Vtedy sa budú konať nové voľby.

Premiér Philippe uviedol, že návrhy oživí politický a parlamentný život. Macron akciou nadväzuje na svoj sľub z volebnej kampane. Zníženie kresiel o tretinu je tiež spojené s prísnejšou kontrolou výdavkov poslancov, čo sa zase týka škandálu bývalého nádejného prezidentského kandidáta pravice Fillona.

Medzi najväčších kritikov návrhu patrí predseda Senátu, ktorý ovláda pravicová Republikánska strana. Vláda však urobila niekoľko menších ústupkov, aby Senát získala na svoju stranu a vyhla sa referende o ústavných zmenách.

Napríklad starostovia malých miest s menej ako 9000 obyvateľmi sa môžu uchádzať o znovuzvolenie aj opakovane.

V Národnom zhromaždení by sa podľa reformy zmenil počet kresiel z 577 na 404, v Senáte potom z 348 na 243. Schvaľovanie rozpočtu by sa skrátilo na 50 dní. Zvolení úradníci by nemohli kandidovať viac ako trikrát, práve s výnimkou starostov malých obcí.

Zmena je súčasťou série reforiem, ktorými chce Macron zatriasť ukotvenými stranami a orgánmi, ktoré považuje za príliš konzervatívne. Svoje víťazstvo v prezidentských voľbách si poistil tým, že má v parlamente veľkú väčšinu. Tiež povedal, že chce zmeniť konšteláciu politických strán na európskej úrovni.

Macron chce reformou ukázať, že ani politici nie sú pred reformami chránení. Hovorí, áno, reformuje železnice a penzie, ale aj politiku. Politici sú vnímaní ako privilegovaná elita, čo on si uvedomuje, hovorí politológ Cautrés.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies