Macron tvrdo proti utečencom: Parlament schválil prísny imigračný zákon
Dolnou komorou francúzskeho parlamentu, Národným zhromaždením, prešiel prísny imigračný zákon, informovala dnes agentúra Reuters.

Zákon zdvojnásobuje dobu, po ktorú môžu byť migranti žijúci vo Francúzsku nelegálne zadržiavaní, a to na 90 dní. Rovnako budú podľa neho skrátené lehoty na podanie žiadosti o azyl. Za nelegálne prekročenie francúzskych hraníc bude hroziť až rok vo väzení a vysoké pokuty. Návrh teraz poputuje do Senátu, ktorý sa ním bude zaoberať v máji.

Zákon podľa vládnej centristickej strany prezidenta Emmanuela Macrona urýchli proces žiadostí o azyl. Opozícia a organizácie obhajujúce ľudské práva tvrdia, že opatrenie zachádzajú príliš ďaleko. Za zákon hlasovalo 228 poslancov, proti nemu 139 zákonodarcov a 24 ďalších sa hlasovania zdržalo.

Jean-Michel Clément, člen Macronovy strany Republika v pohybe (REM), hlasoval proti návrhu zákona a 14 ďalších členov toho istého politického zoskupenia sa hlasovania zdržalo. “Nie som si istý, či svetu (týmto zákonom) vysielame správu, za ktorou sa Francúzsko vždy stavalo,” uviedol Clément po hlasovaní.

Organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW) uviedla, že skrátenie lehoty na podanie žiadosti o azyl môže mať negatívny dopad na

“Zákon pod zásterkou efektívnejšieho azylového systému zahŕňa rad opatrení, ktoré môžu limitovať prístup k ochrane,” uviedla riaditeľka francúzskej pobočky HRW Bénédicte Jeannerodová.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies