Macron ukončil dekádu škrtov v rozpočte obrany, schválil takmer 300 mld. Eur vo výdavkoch pre francúzsku armádu do roku 2025

Dôvodom je to, že Francúzsko bojuje proti islamistickým teroristickým skupinám doma aj v zahraničí. Informuje Financial Times

Rozhodnutie tak nadväzuje na jeho sľub z kampane, že zvýši výdavky na obranu na 2% HDP, minulý rok to bolo 1,7%. nárast rozpočtu je potrebné vnímať v kontexte napätia na Blízkom východe a tlaku Trumpa na zvýšenie výdavkov pre ozbrojené zložky.

Toto navýšenie zlepšuje zároveň vzťahy medzi Macronom a francúzskou armádou. Vznikne asi 6000 nových pracovných miest, v kybernetickej bezpečnosti a v spravodajských službách.

Lenže v rokoch 2005-2015 bolo škrtnutých 60 000 pracovných miest a islamskí extrémisti začali útočiť na Francúzsko. Nový rozpočet je tak vraj rozpočtom obnovy.

Francúzske ozbrojené sily, najväčšie v Európe, dostali za úlohu pomáhať polícii odvracať teroristické útoky vo Francúzsku a tiež boli vyslané do Iraku a Afriky, aby bojovali proti extrémistickým skupinám.

Rozhorčenie armády na zastarávajúcím vybavením vyvrcholilo pred vojenskou prehliadkou, kedy generál de Villiers uviedol, že škrty 850 miliónov eur ohrozujú krajinu. Krátko na to rezignoval.

Macrona to v očiach verejnosti poškodilo.

Generál de Villiers uvádza, že dodatočné výdavky sa vo veľkej miere objavia až potom, čo Macrona skončí v úrade. Upozornil tiež, že vlády často svoje sľuby zrádzajú.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies