Macron ukončil dekádu škrtov v rozpočte obrany, schválil takmer 300 mld. Eur vo výdavkoch pre francúzsku armádu do roku 2025

TOPSHOT - French President Emmanuel Macron attends a welcome ceremony at the presidential palace in Dakar before a meeting with Senegalese President on February 2, 2018. / AFP PHOTO / Ludovic MARIN (Photo credit should read LUDOVIC MARIN/AFP/Getty Images)

Dôvodom je to, že Francúzsko bojuje proti islamistickým teroristickým skupinám doma aj v zahraničí. Informuje Financial Times

Rozhodnutie tak nadväzuje na jeho sľub z kampane, že zvýši výdavky na obranu na 2% HDP, minulý rok to bolo 1,7%. nárast rozpočtu je potrebné vnímať v kontexte napätia na Blízkom východe a tlaku Trumpa na zvýšenie výdavkov pre ozbrojené zložky.

Toto navýšenie zlepšuje zároveň vzťahy medzi Macronom a francúzskou armádou. Vznikne asi 6000 nových pracovných miest, v kybernetickej bezpečnosti a v spravodajských službách.

Lenže v rokoch 2005-2015 bolo škrtnutých 60 000 pracovných miest a islamskí extrémisti začali útočiť na Francúzsko. Nový rozpočet je tak vraj rozpočtom obnovy.

Francúzske ozbrojené sily, najväčšie v Európe, dostali za úlohu pomáhať polícii odvracať teroristické útoky vo Francúzsku a tiež boli vyslané do Iraku a Afriky, aby bojovali proti extrémistickým skupinám.

Rozhorčenie armády na zastarávajúcím vybavením vyvrcholilo pred vojenskou prehliadkou, kedy generál de Villiers uviedol, že škrty 850 miliónov eur ohrozujú krajinu. Krátko na to rezignoval.

Macrona to v očiach verejnosti poškodilo.

Generál de Villiers uvádza, že dodatočné výdavky sa vo veľkej miere objavia až potom, čo Macrona skončí v úrade. Upozornil tiež, že vlády často svoje sľuby zrádzajú.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy