Macronov ťah dámou k postu šéfky ECB vedie cez francúzsku centrálnu banku. Prichádza možný nástupca Draghiho?

Emmanuel Macron má na európskej šachovnici rozohratých niekoľko otvorených hier s nejasným koncom. Po decembrovom stiahnutí z európskej politiky, kedy niektorí anlytici hovorili o jeho rezignácii na Európu, sa v januári vrátil s plným nasadením a v životnej forme. No nad jedným nečakaným krokom z tohoto týždna prekvapivo krútia  hlavou aj francúzski komentátori. Je to menovanie Sylvie Goulardovej bývalej ministerky obrany na post  za zástupcu guvernéra francúzskej centrálnej banky Banque de France. 

 

Ako píše PIERRE BRIANÇON : 

„Bezpečne sa dá predpokladať, že 53-ročná Goulardová nebola vybraná pre svoju odbornosť v komplikovanosti menovej politiky, kvantitatívneho uvoľňovania a podobne. A pri  bývalej  europoslankyni je nepravdepodobné, že nájde v svojom novom zamestnaní dlhodobé profesijné šťastie“.

Odpoveď na otázku prečo padol výber práve na ňu je niekde inde. BRIANÇON ďalej píše:

Goulardová bola od začiatku Macronovej politickej kariéry jeho vytrvalým podporovateľom. A aj napriek tomu, že vo funkcii ministerky obrany skončila po 32 dňoch zostala verná Macronovi a bola pri všetkých jeho veľkých verejných prejavov. A to charakterizuje jej profil.“

Emmanuel Macron má v nej lojálneho politické spolupracovníka pri svojej rošáde na európskej šachovnici.

Ak chce Goulardová naplniť ambície Macrona v jeho európskej hre o významne posty, o ktoré sa bude hrať v rokoch 2018-2020, potrebuje Goulardová upraviť svoj životopis. A preto to vyvoláva špekulácie o tom, že práca Bank of France je len dočasnou úlohou a že v roku 2019 dokáže pristáť na vyššej pozícii, a to buď ako Francúzsky európsky komisár alebo ako člen šiestej výkonnej rady ECB a nezabúdajme, že odtiaľ už može byť iba Macronov  ťah dámou k funkcii Maria Draghi, keď mu vyprší mandát. 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies