Macronova návšteva v USA otestuje francúzsko-americké bezpečnostné partnerstvo
Za niekoľko dní sa uskutoční návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Spojených štátoch A Donald Trump sa evidentne teší. Zdá sa že Macron je zatiaľ jediný zo západných štátnikov, ktorý vie ako s Trupom jednať.

Francúzsko a USA si od čias druhej irackej vojny neboli bližšie. Ako sa Macronovi podarilo u Trumpa prelomiť ľady? Môže za to jeho šarm mladosti a domácich úspechov, ktoré Trumpovi imponujú? Robí na neho dojem predovšetkým jeho domáca politika reformy, v ktorých Trump v USA dosť tápe. Macron rozumne využil slabosti ostatných krajín. Veľká Británia na čele s premiérkou Theresou Mayovou čoskoro odíde z EÚ, čo ju mocensky oslabí a Francúzsko sa stane jedinou krajinou s nukleárnym arzenálom v Európskej únii. Angela Merkelová sa dlho utápala v rokovaní o novej vláde a jej pozície v rámci Európy už nie je tak silná ako predtým. Navyše nie je Trumpovi sympatická. Macron tiež oznámil, že do roku 2025 Francúzsko bude dozerať na obranu 2% HDP, čo je jednou z obľúbených Trumpových tém v súvislosti so štátmi NATO, píše National Interest.

Popri tomu oba štáty spájajú spoločné záujmy. Francúzsko v poslednej dobe vyslalo vojakov do Iraku a Sýrie. Naopak Američania sa pripojili k ich misii v Mali. Súčasný francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian má v USA veľmi dobré meno. Macron chce rovnako ako Trump vyvíjať ekonomický tlak na Čínu. Trump je mu tiež vďačný, že sa ako jeden z mála európskych vodcov pripojil k jeho operácii proti Asadovi. Sú tu však aj náznaky, že by tieto medové týždne nemuseli trvať dlho. Hlavný rozpor medzi Trumpom a Macronom po tažmo medzi celou Európou by mohla znamenať dohoda s Iránom.

Kým Trump by najradšej celú dohodu zrušil a na Irán uvalil ďalšie sankcie, štáty veľkej európske trojky (Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko) o tom neuvažujú. Veľké spory by mohlo vyvolať aj Trumpovo odstúpenie od dohody o klíme. Macron totiž pred nedávnom vyhlásil, že jeho krajina nebude vo veľkej miere obchodovať so štátmi, ktoré ju nerešpektujú. To by, ak by prišla nejaká bilaterálna komerčná zmluva, mohlo zbližovanie Francúzska a USA pri najmenšom spomaliť. Všetko sa uvidí po prvej oficiálnej ceste Macrona do USA. Medové týždne s americkým prezidentom a Macronom môžu čoskoro skončiť. To, že sa Francúzsko stalo pre USA v Európe kľúčovým partnerom, sa však len tak nezmení.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies