Macronova tvrdá rana európskej jednote pri rozhovoroch o Brexite. Francúzsko bude uprednostňovať záujmy svojho severného regiónu
Francúzsko bude v rozhovoroch o Brexite uprednostňovať záujmy svojho severného regiónu , povedal francúzsky prezident v Calais, čo naznačuje, že je v prípade potreby pripravený v Londýne vyriešiť vlastnú ťažkú ​​dohodu, ale aj  sa viac nespoliehať v tomto prípade na Brusel.

Sľub, ktorý dal včera Macron, že pomôže  severu Francúzska ekonomicky, ponúka nádej na francúzsku podporu pragmatickej obchodnej dohody o Brexite vzhľadom na to, do akej miery tento región závisí od obchodu s Veľkou Britániou.

Macron navrhuje sa, že jednota EÚ-27 sa môže začať rozpájať v druhej fáze rozhovorov o Brexite, pretože národné záujmy prichádzajú do popredia v diskusiách o budúcich obchodných väzbách.

Táto správa však bola zabalená do tvrdých rétorických cvičení voči Spojenému kráľovstvu o migrácii a ekonomike. Informuje POLITICO.  Macron opakovane poukázal na to, ako závislá  je Británia  ekonomicky od kontinentu a najmä v tomto pobrežnom regióne.

Vo svojom prejave francúzsky prezident vyzval Brusel, aby zohľadnil osobitné záujmy severného Francúzska v rokovaniach o Brexite, čo sa on a ostatní európski lídri vyhýbali v minulosti. Je to odklon od obvyklého francúzskeho postoja, ktorý trvá na tom, že “Michel Barnier je vyjednávač”, ktorý vedie vlastnú delegáciu a zdôrazňuje súdržnosť EÚ-27.

Francúzsky prezident prišiel na pobrežné mesto, kde sa stretol s obyvateľmi a imigrantmi žiadajúcimi o azyl, dva dni  kľúčového summitu s britskou premiérkou Theresou May vo Veľkej Británii

Návrh rokovacích smerníc pre hlavného vyjednávača EÚ Barniera, ktorý POLITICO získal v pondelok, uviedol, že EÚ sa snaží znovu otvoriť dohodu o právach občanov a  štatúte rezidenta v Spojenom kráľovstve, tá bola už uzavretá v decembri 2017.

Macron ubezpečila odvetvia na severe Francúzska, ktoré predstavujú mimoriadne riziko hospodárskeho dopadu Brexitu – rybolovu, logistiky a priemyslu – že bude brániť svoje záujmy vo svojom osobnom styku a vyjednávaní s Veľkou Britániou.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies