Veľká Británia je pripravená zaplatiť ďalších 44,5 milióna britských libier na zvýšenie bezpečnosti okolo prístavu francúzskeho Calais. Požiadavka na ďalšie financie vzniesol francúzsky prezident Emmanuel Macrona, ktorý je v Británii na svojej prvej oficiálnej návšteve. Informuje Telegraph.
Ide o investíciu do zvýšenia bezpečnosti hraníc Spojeného kráľovstva, uviedol hovorca britskej vlády. Peniaze pôjdu podľa jeho slov do oplotenia, kamerového systému a detekčných technológií. Tie budú slúžiť ako v severofrancúzskom prístavnom meste Calais, tak i na ďalších miestach pozdĺž francúzskeho pobrežia kanálu La Manche, odkiaľ sa pokúšajú migranti nelegálne preniknúť vlakom alebo trajektom na území Británie.
Británia už zaplatila za dohodu o ochrane hraníc, ktorá sa má podpísať vo štvrtok pri spoločnom francúzsko-britskom summite, Francúzsku viac než 100 miliónov libier.
Britská premiérka a francúzsky prezident chcú pri spoločnom rokovaní tiež prehĺbiť spoluprácu v oblasti boja proti terorizmu.
Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov sa tiež očakáva, že Macron potvrdí, že Francúzsko súhlasí s tým, že zapožičia Londýnu slávnu tapisérii z Bayeux. Deväťsto štyridsať jeden rokov stará vyšívanie tkanina zobrazuje udalosti vedúce k normanskej invázii do Anglicka v roku 1066, rovnako ako inváziu samotnú.
“Dnešný summit podčiarkuje, že sme naďalej odhodlaní chrániť náš ľud a udržiavať naše hodnoty, ako je liberálna demokracia tvárou, v tvár akejkoľvek hrozbe, či už doma alebo v zahraničí. Naše priateľstvo išlo vždy nad rámec samotného zaistenia obrany či bezpečnosti a tiež v dnešnom rokovania sa odrazí jeho jedinečnosť a šírky, “vyhlásila britská premiérka Theresa Mayová pred začatím vzájomných rozhovorov.
Od predstaviteľov oboch krajín sa očakáva, že sa zamerajú na citlivú otázku prisťahovalectva. V Calais naďalej divoko táboria stovky imigrantov, ktorí dúfajú, že sa im podarí skryť sa v kamiónoch smerujúcich do Británie, ktorú najmä imigranti z Afganistanu a z Afriky vnímajú ako Eldorádo.
Obe krajiny v súčasnosti dodržiavajú pätnásťročnú medzivládnu dohodu, zvanú zmluva z Le Touquet, ktorá spočíva v tom, že britskí úradníci môžu vykonávať kontroly cestujúcich mieriacich do Spojeného kráľovstva už v severofrancúzskom Calais.
Dnes by mala byť podpísaná nová zmluva, ktorá túto dohodu z roku 2003 doplní. Predpokladá sa pritom, že Mayová bude súhlasiť s prijatím ďalších migrantov, ktorí uviazli v Calais, uviedol Telegraph s odkazom na informácie hovorcu britskej vlády. Mayová a Macron by tiež mali oznámiť, že posilnia spoluprácu polície oboch krajín pri ochrane hraníc.