Macronovo víťazstvo vo Veľkej Británii: Británia zaplatí ploty a kamery pri francúzskom Calais za 44,5 milióna britských libier
Veľká Británia je pripravená zaplatiť ďalších 44,5 milióna britských libier  na zvýšenie bezpečnosti okolo prístavu francúzskeho Calais. Požiadavka na ďalšie financie vzniesol francúzsky prezident Emmanuel Macrona, ktorý je v Británii na svojej prvej oficiálnej návšteve. Informuje Telegraph.

Ide o investíciu do zvýšenia bezpečnosti hraníc Spojeného kráľovstva, uviedol hovorca britskej vlády. Peniaze pôjdu podľa jeho slov do oplotenia, kamerového systému a detekčných technológií. Tie budú slúžiť ako v severofrancúzskom prístavnom meste Calais, tak i na ďalších miestach pozdĺž francúzskeho pobrežia kanálu La Manche, odkiaľ sa pokúšajú migranti nelegálne preniknúť vlakom alebo trajektom na území Británie.

Británia už zaplatila za dohodu o ochrane hraníc, ktorá sa má podpísať vo štvrtok pri spoločnom francúzsko-britskom summite, Francúzsku viac než 100 miliónov libier.

Britská premiérka a francúzsky prezident chcú pri spoločnom rokovaní tiež prehĺbiť spoluprácu v oblasti boja proti terorizmu.

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov sa tiež očakáva, že Macron potvrdí, že Francúzsko súhlasí s tým, že zapožičia Londýnu slávnu tapisérii z Bayeux. Deväťsto štyridsať jeden rokov stará vyšívanie tkanina zobrazuje udalosti vedúce k normanskej invázii do Anglicka v roku 1066, rovnako ako inváziu samotnú.

“Dnešný summit podčiarkuje, že sme naďalej odhodlaní chrániť náš ľud a udržiavať naše hodnoty, ako je liberálna demokracia tvárou, v tvár akejkoľvek hrozbe, či už doma alebo v zahraničí. Naše priateľstvo išlo vždy nad rámec samotného zaistenia obrany či bezpečnosti a tiež v dnešnom rokovania sa odrazí jeho jedinečnosť a šírky, “vyhlásila britská premiérka Theresa Mayová pred začatím vzájomných rozhovorov.

Od predstaviteľov oboch krajín sa očakáva, že sa zamerajú na citlivú otázku prisťahovalectva. V Calais naďalej divoko táboria stovky imigrantov, ktorí dúfajú, že sa im podarí skryť sa v kamiónoch smerujúcich do Británie, ktorú najmä imigranti z Afganistanu a z Afriky vnímajú ako Eldorádo.

Obe krajiny v súčasnosti dodržiavajú pätnásťročnú medzivládnu dohodu, zvanú zmluva z Le Touquet, ktorá spočíva v tom, že britskí úradníci môžu vykonávať kontroly cestujúcich mieriacich do Spojeného kráľovstva už v severofrancúzskom Calais.

Dnes by mala byť podpísaná nová zmluva, ktorá túto dohodu z roku 2003 doplní. Predpokladá sa pritom, že Mayová bude súhlasiť s prijatím ďalších migrantov, ktorí uviazli v Calais, uviedol Telegraph s odkazom na informácie hovorcu britskej vlády. Mayová a Macron by tiež mali oznámiť, že posilnia spoluprácu polície oboch krajín pri ochrane hraníc.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies