Maďarské voľby vyhrajú strany súčasnej vládnej koalície, ukázal prieskum

Do parlamentných volieb v Maďarsku zostávajú necelé dva týždne. Favoritom zostávajú strany súčasnej vládnej koalície pod vedením premiéra Viktora Orbána.

Voľby sa konajú v nedeľu 8. apríla. Podľa včerajšieho zverejneného prieskumu by volebná koalícia Orbánovej strany Fidesz a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) vicepremiéra Zsolta Semjén by získala podporu 52 percent voličov, ktorí sa už rozhodli k voľbám ísť. Fidesz a výrazne menšie KDNP spoločne vládnu už od roku 2010.

Na druhom mieste by skončila krajne pravicová strana Jobbik, ktorá by získala 15 percent hlasov. V minulých voľbách v roku 2014 získala takmer 21 percent hlasov a v končiacom volebnom období bola druhou najsilnejšou opozičnou stranou.

Tretie miesto by s 11 percentami obsadila spoločná ľavicová kandidátka Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a strany Dialóg za Maďarsko (Párbeszéd). Po ôsmich percentách by získali Demokratická koalícia (DK) a ekologicky zameraná strana LMP.

Päťpercentnú hranicu by podľa prieskumu inštitútu Nézöpont neprekročilo hnutie Momentum, ktoré vyšlo na známosť predovšetkým úspešnú petíciou, ktorej dosiahlo stiahnutie kandidatúry Budapešti na usporiadanie letných olympijských hier v roku 2024.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies