Mechanický prenos koronavírusu na zviera z človeka je možný, potvrdil riaditeľ veterinárnej správy

facebook

Ak je niekto pre koronavírus v karanténe, nemal by chodiť napríklad so psom na prechádzky. Domáce zvieratá človeka v karanténe by sa nemali dostať do kontaktu s inými ľuďmi alebo zvieratami. Pre agentúru SITA to povedal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) Jozef Bíreš v súvislosti s mediálnymi správami o možnom prenose koronavírusu z človeka na zviera. Uviedol pritom, že ŠVPS SR od začiatku upozorňovala, že koronavírus sa môže mechanicky preniesť z povrchu tela alebo sliznice človeka na zvieratá.

Český portál tn.nova.cz s odvolaním sa na čínsky denník South China Morning Post uviedol, že v Hongongu sa v dvoch prípadoch pravdepodobne preniesol koronavírus z človeka na psa. Stery z nosa a úst zvierat boli v uplynulých dňoch pozitívne, ale testy sa budú opakovať. Profesor Malik Peiris z Hongkongskej univerzity uviedol, že robiť sa budú krvné testy, ale vzorky sa môžu odobrať až po desiatich dňoch od začiatku prípadnej infekcie.

Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR v súvislosti s touto informáciou konštatoval, že zatiaľ chýbajú exaktné štúdie, ale potrebná je opatrnosť. Aj preto sme vydali Usmernenie na zabránenie šírenia koronavírusovej infekcie v chovoch hospodárskych zvierat,” dodal. Toto usmernenie ŠVPS SR vydala ešte 19. marca. Okrem iného vyžaduje dočasne zaviesť meranie telesnej teploty u zamestnancov pri vstupe do chovov a vyžadovať u zamestnancov anamnestickú históriu, napríklad, či neboli v zahraničí a či v ich rodine alebo v blízkom okolí niekto nie je niekto nakazený koronavírusom.

 

RTVS musí podľa županov informovať o dianí vo všetkých regiónoch Slovenska

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies