Medzi Čínou a Iránom bude nové vlakové spojenie
Čína otvára nové vlakové spojenie s Iránom. V období, keď Spojené štáty oznámili odchod od iránskej jadrovej dohody a chystajú nové protiiránske sankcie, Čína svoje obchodné vzťahy s islamskou republikou naopak posilňuje.

Prvý nákladný vlak sa na novú trasu s dĺžkou 8352 kilometrov zo severočínskeho mesta Pa-len nur do Teheránu vydal vo štvrtok. Vezie slnečnicové semienka a do cieľa má podľa agentúry Nová Čína doraziť za 15 dní. Teda o 20 dní skôr, než by trvala cesta po mori.

Po skončení sankcií proti Teheránu sa Čína a Irán pred dvoma rokmi dohodli, že svoj vzájomný obchod v nasledujúcom desaťročí viac ako zdesateronásobia na 600 miliárd dolárov, napísal server týždenníka Der Spiegel.

Pre Peking je prepojenie s Iránom dôležitou súčasťou novej Hodvábnej cesty – rozsiahleho infraštrukturálnych projektov, v rámci ktorého majú vzniknúť nové hospodárske koridory z Číny do Európy a do Afriky. Vystúpenie USA z nukleárnej dohody s Iránom čínska vláda ostro kritizovala.

Spojené štáty dnes oznámili zavedenie sankcií voči šiestim osobám a trom firmám, ktoré podľa nich financovali iránske revolučné gardy, elitnú zložku iránskych ozbrojených síl. Washington po utorkovom oznámení uviedol, že po prechodnom období 90, prípadne 180 dní budú obnovené všetky sankcie, ktoré platili pred uzavretím jadrovej dohody s Teheránom v roku 2015. Týkať sa budú napríklad ropných firiem, dodávok kovov a ďalších surovín, predaja automobilov a lietadiel alebo iránskeho bankového sektora.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies