Medzi Európskou úniou a jej najväčším dodávateľom zemného plynu Ruskom sa objavuje zblíženie.
Jedenásť mesiacov po tom, čo Gazprom PJSC kritizoval “izoláciu” bulharského trhu, regulátor EÚ chváli vývozcu plynu podporovaného Kremľom kvôli posilneniu hospodárskej súťaže tým, že umožnil obojsmerné toky medzi Gréckom a Bulharskom. Vzťahy medzi EÚ a Ruskom sa zhoršili po anexii Krymu, informuje Bloomberg.

“Napriek roku 2014 a jeho následkom, obidve strany vidia čoraz naliehavejšiu potrebu stretnúť sa a diskutovať o tom, ako sa tento vzťah bude riadiť,” povedal Jonathan Stern, vedúci výskumného programu pre zemný plyn Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie , Existuje “definitívne rozmrazenie”, keďže sa Gazprom pripravuje na dokončenie nových plynovodov do regiónu Európy.

Spoločnosť je najväčším dodávateľom v Európe a chce udržať tohtoročné zásielky v blízkosti rekordných vysokých úrovní minulého roka. A je pripravená obnoviť dodávky na Ukrajinu po splatení všetkých dlhov a za predpokladu, že dodávky budú zaplatené vopred.

Rozhodnutie ruskej spoločnosti povoliť reverzné toky na bulharsko-gréckej hranici ukazuje pokrok, hoci ešte sa neprepracovali niektoré zmluvy o prístupe k plynovodom, ktoré by ďalej zmierňovali antitrustové obavy, uviedol minulý týždeň riaditeľ Európskej komisie pre vnútorný trh s energiou Dieter Borchardt vo Viedni na Európskej konferencii o plyne v roku 2018. “Všetko pomáha, čo prináša novú dôveru vo vzťahy.”- tvrdil.

Alexander Medvedev, zástupca Gazpromu, povedal na konferencii, že Rusko má záujem zásobovať plynom, aby pomohlo Európe vyvážiť elektrické rozvody napájané z obnoviteľnej energie a že potrubný plyn je lacnejšou voľbou v porovnaní so skvapalnenou verziou, ktorá je chladená a prepravovaná na cisternových lodiach.

Európska potreba lepšieho dodávateľského vzťahu bola podporená aj minulý týždeň, keď holandská vláda uviedla, že bude dbať na odporúčanie na prehĺbenie zníženia produkcie na najväčšom plynárenskom poli Európy približne na polovicu súčasných úrovní. Prišlo to k tomu, čo Nórsko, druhý najväčší dodávateľ regiónu, vidí produkciu plynu v blízkosti svojej maximálnej kapacity.

Komisia sa usiluje o zavedenie nových pravidiel, ktoré zabezpečia väčšiu konkurenciu v uzloch obchodovania s plynom a na plynovodoch s fyzickými a zmluvnými prekážkami, čo je proces, ktorý trvá takmer tri desaťročia. Nedostatok pokroku nie je len chybou Gazpromu.

Východoeurópske krajiny môžu urobiť viac, aby podporili konkurenciu v oblasti plynu zavedením pravidiel, ktoré by umožnili lepší prístup pre nových účastníkov, povedal Andree Stracke, obchodný riaditeľ dodávateľskej a obchodnej jednotky spoločnosti RWE AG. To by spôsobilo, že trhy s palivom budú fungovať lepšie, ak sa ruské dodávky zvýšia.

“Niektoré európske krajiny sa obávajú ruskej nadvlády, ale zároveň ochraňujú svoje vlastné trhy, a nechcú ich otvárať,” povedal Stracke bez toho, aby niekoho označil.

To ponecháva nízkonákladovému výrobcovi ako je Rusko príležitosť, lebo vidí  šancu zvýšiť svoj podiel na európskom trhu a pravdepodobne nebude znižovať toky do EÚ v prospech iných trhov, povedal Stracke.

V utorok bolo počuť  hlavne Medvedeva z Gazpromu. Ten chce zvýšiť svoj podiel na trhu v Európe.: “Trh potrebuje ruské objemy, tak prečo by sme ich mali znížiť?”- opýtal sa Medvedev.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies