Medziročný nárast cien potravín na Slovensku v máji spomalil na 4,5 %

Ceny tovarov a služieb v máji 2018 podľa Štatistického úradu SR medziročne vzrástli o 2,6 %. Oproti aprílu 2018 sa jedná o spomalenie, nakoľko v apríli 2018 bol evidovaný medziročný nárast cien o 2,9 %. Ťahúňmi medziročného májového cenového rastu bola najmä doprava, ktorej ceny boli medziročne vyššie o 5,5 %. Po roku sa tak prvýkrát stalo, že primárnym ťahúňom zdražovania na Slovensku neboli potraviny a nealkoholické nápoje, nakoľko v ich prípade prišlo v máji k spomaleniu cenového rastu na 4,5 %.

Medzimesačne sa ceny tovarov a služieb na Slovensku v máji nezmenili. Ceny potravín a nealkoholických nápojov zlacneli oproti aprílu o – 0,2 %.

Ceny potravín sú Slovákmi ostro sledované a vnímané, nakoľko náklady na ne z celkových nákladov domácností tvoria takmer pätinu. Priemer za krajiny EÚ sa pritom pohybuje na úrovni 12 %.

Vývoj cien potravín vo všeobecnosti ovplyvňuje významne vývoj cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch. Tie ovplyvňujú vývoj cien potravín ako rastlinného, tak aj živočíšneho pôvodu. Rast slovenskej ekonomiky a nízka miera nezamestnanosti dávajú taktiež predpoklad skôr pre cenový rast ako pokles. Svoje dokáže urobiť aj cenový vývoj energií či pohonných hmôt, nakoľko potraviny je potrebné vyrobiť a prepraviť.

V nasledujúcich, respektíve najbližších mesiacoch očakávame ešte mierne doznievanie efektov maslovej a fipronilovej krízy, ktoré rezonovali a na rast cien začali vplývať počas uplynulého roka. Ich doznievanie a následne úplné doznenie by malo mať vplyv na spomaľovanie medziročného tempa rastu potravín a nealkoholických nápojov.

Samozrejme, že nie všetky faktory či vplyvy pôsobiace na vývoj cien potravín a nealkoholických nápojov sme momentálne schopní odhadnúť. Napríklad počasie a jeho vplyv na úrodu u nás i vo svete, čo sa podpisuje na vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch.

V predchádzajúcich dňoch sme na lokálnej úrovni boli svedkami náhlych prívalových dažďov či búrok. Tie pre poľnohospodárov predstavujú riziko, nakoľko môžu spôsobiť vymývanie zeminy. Často sú sprevádzané krupobitím a to má na plodiny ničivé účinky. Zároveň, takto „rýchlo napadaná voda“ nemôže ani náhodou konkurovať pravidelným zrážkam a teda nie je dostačujúca v období sucha, akého sme boli na Slovensku svedkami vlani, ale aj tento rok. Práve pomerne dlhé obdobie sucha sme zažili aj počas tohtoročnej jari a tak v prípade niektorých ozimných plodín v niektorých regiónoch Slovenska príde k výpadku úrody aj o 15 – 30 %.

Taktiež chov bravčového dobytku sa javí ako veľmi citlivý a to má dopad aj na jeho financovanie a následne aj na ceny bravčového mäsa v obchodoch.

V posledných mesiacoch sa tak trochu polemizuje aj o vplyve príplatkov za noc alebo víkendy na ceny v našich obchodoch. Predpokladáme, že v prípade opatrenia, ktorým sa zvyšujú príplatky za prácu v noci či cez víkend, príde najprv k určitej „pozorovacej fáze“, po ktorej sa vyhodnotí dopad tohto opatrenia na hospodárenie tej ktorej spoločnosti. Ak sa firmy rozhodnú podniknúť určité kroky, tak zrejme pôjde o tieto. V niektorých prípadoch firmy môžu pristúpiť k skráteniu prevádzkových hodín, v iných sa možno cez víkend ani pracovať nebude. Môžu ale pristúpiť aj k úpravám platov alebo k zvyšovaniu cien výstupov, čo sa môže odraziť napríklad aj na vyšších spotrebiteľských cenách.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies