Medziročný nárast cien potravín na Slovensku v marci opäť zrýchlil na 5,7 %
PODPORIŤ

Ceny tovarov a služieb v marci 2018 podľa Štatistického úradu SR medziročne vzrástli o 2,4 %. Oproti februáru 2018 sa ale jedná iba o mierne zrýchlenie cenového rastu.

 

Pod cenový rast sa podpísali aj v marci potraviny a nealkoholické nápoje, ktorých ceny si medziročne pripísali na svoje konto 5,7 %. Medziročné tempo zdražovania tak v marci opäť mierne zrýchlilo. Vo februári totiž bolo evidované spomalenie tempa rastu, v tomto trende ale medziročný vývoj cien nepokračoval.  Medzimesačne potraviny zdraželi i ba minimálne o 0,4 %. Podľa údajov ŠÚ SR zlacneli oproti januáru oleje a tuky, zelenina vrátane zemiakov, ale i kategória mlieko, syry a vajcia. Toto sú zároveň dôvody, prečo zdražovanie na medziročnej úrovni vo februári spomalilo.

 

Spomedzi potravín si na svoje konto pripísali najvyšší medzimesačný nárast zelenina o 2,3 % (najmä karfiolu, petržlenu a zemiakov) a ovocia o 1,4 % (mandarínok a pomarančov). Z mäsových výrobkov zdraželo oproti februáru bravčové mäso (o 1,8 %). Mliečne výrobky a vajcia zaznamenali cenový rast taktiež a to o 1,0 %. Vyplynulo to z údajov ŠÚ SR.

 

Ceny potravín sú Slovákmi ostro sledované a vnímané, nakoľko náklady na ne z celkových nákladov domácností tvoria takmer pätinu. Priemer za krajiny EÚ sa pritom pohybuje na úrovni 12 %. 

 

Vývoj cien potravín vo všeobecnosti ovplyvňuje významne vývoj cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch. Tie ovplyvňujú vývoj cien potravín ako rastlinného, tak aj živočíšneho pôvodu. Rast slovenskej ekonomiky, relatívne nízka miera nezamestnanosti dávajú taktiež predpoklad skôr pre cenový rast ako pokles. Svoje dokáže urobiť aj cenový vývoj energií či pohonných hmôt, nakoľko potraviny je potrebné vyrobiť a prepraviť.

 

Očakávame, že aj v najbližších mesiacoch roka 2018 si budeme za potraviny a nealkoholické nápoje priplácať, medziročne cca 5 – 6 %. Bude to predovšetkým dôsledok efektov ešte zo sklonku minulého roka (maslová a fipronilová kríza). Samozrejme, nie všetky faktory či vplyvy sme momentálne schopní odhadnúť. Napríklad počasie a jeho vplyv na úrodu u nás i vo svete, čo sa podpisuje na vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch. Taktiež chov bravčového dobytku sa javí ako veľmi citlivý a to má dopad aj na jeho financovanie a následne aj na ceny bravčového mäsa v obchodoch.

 

Veľkonočné sviatky máme za sebou a s nimi spojené tradičné nákupy potravín. Potvrdil sa náš odhad, že takýto nákup vyšiel Slovákov o vyše 5 % drahšie ako vlani. Samozrejme, že tento medziročný cenový rozdiel závisel od konkrétneho obsahu v košíku, teda od zvyklostí či preferencií v jednotlivých domácnostiach či regiónoch Slovenska. Veľmi zjednodušene povedané, že ak sme za veľkonočný nákup potravín zaplatili vlani 30 eur, tak tento rok nás taký istý nákup vyšiel na 31,5 – 32,0 eur. 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies