Medziročný nárast cien potravín na Slovensku vo februári spomalil na 4,6 %. Medzimesačne potraviny dokonca zlacneli
Ceny tovarov a služieb vo februári 2018 podľa Štatistického úradu SR medziročne vzrástli o 2,1 %. Oproti januáru 2018 sa tak jedná o určité spomalenie cenového rastu.

 

Pod cenový rast sa podpísali aj vo februári potraviny a nealkoholické nápoje, ktorých ceny si medziročne pripísali na svoje konto 4,6 %. Potrebné je ale podotknúť, že oproti januáru tempo zdražovania potravín spomalilo. Inak povedané, za potraviny a nealkoholické nápoje si medziročne priplácame aj naďalej, ale nie toľko ako v januári. Medzimesačne dokonca potraviny zlacneli a to o – 0,7 %. Podľa údajov ŠÚ SR zlacneli oproti januáru oleje a tuky, zelenina vrátane zemiakov, ale i kategória mlieko, syry a vajcia. Toto sú zároveň dôvody, prečo zdražovanie na medziročnej úrovni vo februári spomalilo.

Ceny potravín sú Slovákmi ostro sledované a vnímané, nakoľko náklady na ne z celkových nákladov domácností tvoria takmer pätinu. Priemer za krajiny EÚ sa pritom pohybuje na úrovni 12 %.

Vývoj cien potravín vo všeobecnosti ovplyvňuje významne vývoj cien poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch. Tie ovplyvňujú vývoj cien potravín ako rastlinného, tak aj živočíšneho pôvodu. Rast slovenskej ekonomiky, relatívne nízka miera nezamestnanosti dávajú taktiež predpoklad skôr pre cenový rast ako pokles. Svoje dokáže urobiť aj cenový vývoj energií či pohonných hmôt, nakoľko potraviny je potrebné vyrobiť a prepraviť.

Očakávame, že aj v najbližších mesiacoch roka 2018 si budeme za potraviny a nealkoholické nápoje priplácať, medziročne cca 5 %. Bude to predovšetkým dôsledok efektov ešte zo sklonku minulého roka (maslová a fipronilová kríza). Samozrejme, nie všetky faktory či vplyvy sme momentálne schopní odhadnúť. Napríklad počasie a jeho vplyv na úrodu u nás i vo svete, čo sa podpisuje na vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch.

Blížia sa veľkonočné sviatky a s nimi spojené tradičné nákupy potravín. Vzhľadom na aktuálny vývoj cien potravín a nealkoholických nápojov nás vyjde takýto nákup v priemere o 5 % drahšie ako vlani. Samozrejme, že tento medziročný cenový rozdiel závisí od konkrétneho obsahu v košíku, teda od zvyklostí či preferencií v jednotlivých domácnostiach či regiónoch Slovenska. Veľmi zjednodušene povedané, že ak sme za veľkonočný nákup potravín zaplatili vlani 30 eur, tak tento rok nás taký istý nákup vyjde na 31,5 eur.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies