Merkelová a Seehofer dohodli kompromis. Podstatou sú tranzitné centrá
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a minister vnútra Horst Seehofer sa dohodli na kompromisnom riešení migračného sporu. Informuje Tagesspiegel.

Seehofer po viac ako štvorhodinovom rokovaní s kancelárkou vyhlásil, že vo funkcii ministra vnútra zostáva. V nedeľu pritom ako jedno z riešení navrhol svoju rezignáciu.

“Dohodli sme sa,” vyhlásil Seehofer. Dodal, že dohoda prináša udržateľné riešenia migračnej otázky a tiež spôsob, ako na nemecko-rakúskej hranici zastaviť migrantov, ktorí do Nemecka mieria nezákonne.

Dohoda obsahuje tieto tri body.

Spor ohrozoval nielen budúcnosť nemeckej spolkovej vlády, ale aj úniu sesterských vládnych strán Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Merkelovej a Seehoferovy bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU). Ešte dnes by obe formácie mali o výsledkoch hovoriť s koaličnými sociálnymi demokratmi. V Dohode sa hovorí:

“1. Súhlasíme s novým hraničným režimom na Nemecko-rakúskej hranici, ktorý zabezpečí, aby žiadateľom o azyl, za ktorých azylové konanie zodpovedá  iná krajina EÚ,  sa nebránil vstup do krajiny.

2. Vytvoríme tranzitné centrá, z ktorých zamietnutí žiadatelia o azyl budú transportovaní do príslušných krajín (odmietnutie založené na fikcii nevstupujúcej osoby). Preto nechceme konať neregulovane, ale naopak uzavrieť administratívne dohody s príslušnými krajinami.

3. V prípadoch, keď krajiny odmietnu administratívne opatrenia na priame vrátenie, sa odmietnutie uskutoční na Nemecko-rakúskej hranici na základe dohody s Rakúskom. “

Práve s tranzitnými centrami majú problém koaliční sociálni demokrati s ktorými by mali CDU a CSU rokovať dnes a uzavrieť tak koaličnú krízu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies