Merkelová: Eurofondy budú čerpať len tí, ktorí zdieľajú hodnoty Únie
Vyplácanie peňazí z európskych fondov by malo byť do budúcna viazané na dodržiavanie zásad právneho štátu. Štáty, ktoré by ich porušovali, by o peniaze prišli.

“EÚ je spoločenstvom hodnôt nielen vnútorným trhom. To sa potom musí odrážať aj v rozpočtoch EÚ, “je presvedčený námestník nemeckého ministra zahraničia pre európske otázky Michael Roth. Plány Európskej komisie na spojenie dodržiavania hodnôt a európskych financií podporuje aj nemecký minister zahraničia Heiko Maas (SPD). Píše Der Spiegel s odvolaním sa na názory členov novej nemeckej vlády.

V Bruseli i Berlíne sa teraz rieši otázka, či má únia používať peniaze ako bič, ktorým by sa niektoré krajiny priviedli k poslušnosti. Európska komisia síce ešte o svojom stanovisku definitívne nerozhodla, príslušný návrh komisára pre rozpočet Günthera Oettingera ale v minulom týždni podľa Spiegelu v EK získal širokú podporu.

Prvým hriešnikom, ktorého by sa opatrenie mohlo v rozpočtovom období na roky 2021 až 2027 dotknúť, je Poľsko. Voči nemu Európska komisia vedie konanie kvôli možnému porušovaniu základných európskych hodnôt.

Pre Poľsko a prípadne aj ďalšie štáty strednej Európy by pritom rozhodne nešlo o zanedbateľné finančné čiastky.

“Zhruba 150 miliárd eur čistého získala z Európskej únie od roku 2007 štvorica vyšehradských štátov Poľsko, Česko, Slovensko a Maďarsko, ale keď ide o to prijímať utečencov alebo sa riadiť rozhodnutiami Súdneho dvora Európskej únie, otáča sa k EÚ chrbtom. To je recept na volebnú podporu populistom a pravicovým stranám ako je AFD, znie z Bruselu a stále častejšie aj z vlády kancelárky Angely Merkelovej.”

“Keď dalo Nemecko najavo, že je pripravené do budúcnosti viac prispievať do rozpočtu EÚ, potom chce Berlín tiež hovoriť do toho, ako sa peniaze budú míňať,” píše Der Spiegel. Súčasne pripomína, že týmto krokom by sa mohlo ešte viac prehĺbiť súčasné rozdelenie medzi krajinami na západe a východe únie.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies