Merkelová ocenila spoluprácu proti Rusku. Európa USA brzdí, otočil Trump
Americký prezident Donald Trump včera vo večerných hodinách pri stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou opäť pripomenul, že drvivá väčšina štátov NATO, vrátane bohatého Nemecka, ešte stále neprispieva na obranu výšku dohodnutej sumy. Poukázal aj na to, že sa zaviazal odstrániť nerovnováhu v obchode USA s Európou, najmä s Nemeckom. Vyhlásil, že USA nepripustia, aby Irán vyvinul jadrovú bombu. Zároveň povedal, že by sa mohol v máji zúčastniť slávnostného otvorenia amerického veľvyslanectva v Jeruzaleme. Informuje agentúra Reuters. 

Trump zdôraznil, že krajiny Severoatlantickej aliancie sa musia podieľať na spoločnej obrane spravodlivým dielom. Sťažoval sa, že v súčasnosti NATO je väčšia pomocou pre Európanov než pre USA. Záväzok dvoch percent HDP neplní väčšina krajín vrátane Nemecka alebo Česka, či Slovenska.

Merkelová vyhlásila, že Nemecko sa k tomuto cieľu postupne približuje a že budúci rok chce krajina investovať do obrany 1,3 percenta HDP, čo je viac ako v uplynulých rokoch.

Americký prezident tiež kritizoval obchodnú nerovnováhu medzi oboma brehmi Atlantiku. Merkelová naznačila ochotu zvážiť možnosť rokovania o bilaterálnej obchodnej dohode so Spojenými štátmi. Trump trvá na tom, že nové obchodné dohody musia byť pre všetky strany spravodlivé a vyvážené. K hrozbe Spojených štátov na zavedenie ciel na oceľ a hliník z EÚ, ktoré by mohli začať platiť od 1. mája, nechcela Merkelová poskytnúť bližšie informácie. “Prezident rozhodne,” povedala.

Trump, ktorý odsudzuje medzinárodnú jadrovú dohodu s Iránom dlhodobo, sa včera dočkal od Merkelovej určitej podpory. Nemecká kancelárka v tejto súvislosti pripustila, že dohoda s Teheránom nie je dostatočné a že nie je s to Iránu zabrániť v jeho ambíciách. “Nebudem hovoriť o tom, či by som použil armádu, alebo nie, nie je to vhodné,” povedal Trump k tomu, ako by bol ochotný Iránu zabrániť získať atómovú bombu. “Môžem vám ale povedať toto, jadrové zbrane vyrábať nebudú. To je všetko, čo vám poviem,” dodal.

Trump, ktorého schôdzka so severokórejským vodcom Kim Čong-unom je plánovaná na koniec mája, prípadne na začiatok júna, tiež komentoval dnešný mezikorejský summit. Na rozdelenom Kórejskom polostrove doteraz podľa neho rozhovory takto ďaleko nedošli. Zásluhu na ústretovejšie atmosfére v regióne má čínsky prezident Si Ťin-pching, konštatoval prezident USA a poďakoval mu za to.

Trump uviedol, že historické stretnutie predstaviteľov oboch kórejských štátov je povzbudzujúcim krokom, ale nepresvedčilo ho to k uvoľneniu tlaku voči Pchjongjangu. Zdôraznil, že nemieni opakovať chyby predchádzajúcich amerických administratív a že akýkoľvek ústupok KĽDR musí byť vyvážený dohodou o likvidácii jadrového arzenálu. Merkelová povedala, že nevie, či sa podarí vytvoriť z Kórejského polostrova región bez jadrových zbraní, vyjadrila ale dôveru vo zdar rokovaní.

Trump pripustil návštevu Jeruzalema kvôli otvoreniu ambasády USA, stále ale ponechal túto možnosť otvorenú. “Veľvyslanectvo v Jeruzaleme sľubovali početní prezidenti. Všetci to sľubovali vo volebnej kampani a nikdy nemali odvahu to splniť. Ja som to urobil. A je možné, že sa tam vydám,” povedal.

Merkelová tiež povedala, že spolupráca so Spojenými štátmi voči Rusku je v znamení širokého všeobecného súhlasu. Dodala, že o vyhrotené vzťahy s Moskvou nestojí, je ale nutné veci nazývať pravými menami. Kancelárka dodala, že s Trumpom preberala politiku Ruska a ruskú rolu v Sýrii, na Ukrajine a tiež možné následky amerických sankcií proti Rusku na Nemecko a jeho firmy. Merkelová Trumpovi povedala, že nemecké firmy sa kvôli svojim obchodným aktivitám v Rusku obávajú, že na nich odvetné opatrenia takisto doľahnú.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies