Merkelová odmieta odpustiť Taliansku časť dlhu vo výške 250 miliárd eur
Nemecká kancelárka Angela Merkelová odmietla Taliansku odpustiť časť dlhu s tým, že princíp solidarity medzi členmi eurozóny by sa nemal zmeniť z priestoru jednotnej meny na zdieľaný dlh.

 

Kancelárka to uviedla v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.  Merkelová tak reagovala na zmienku o tom, že talianske Hnutie piatich hviezd a krajne pravicová Liga severu majú v pláne Európsku centrálnu banku požiadať o odpustenie časti talianskeho dlhu v astronomickej výške 250 miliárd eur.

Nemecká kancelárka ďalej povedala, že solidarita medzi členmi jednotného menového bloku je dôležitá, ale že by “nemala zadĺžiť úniu. Malo by sa skôr pomáhať ostatným takým spôsobom, aby si vlastne pomohli sami. “

Talianska vládna koalícia dvoch strán, ktorá je všeobecne považovaná za nepriateľskú k euru, sa k moci dostala v piatok. Upokojil sa tak rozruch, ktorý panoval ohľadne možnosti nových volieb, ktoré by sa mohli stať referendom o tom, či jednotnú menu opustiť. “Budem s novou talianskou vládou konať otvorene a budem s ňou radšej spolupracovať, než špekulovať o tom, aké majú úmysly,” povedala Merkelová v interview.

Kancelárka ďalej uviedla, ako ďaleko je ochotná zájsť v pomoci francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi pri realizácii jeho vízie o solidárnejšej eurozóne. Macron chce súčasný európsky záchranný fond previesť na Európsky menový fond (EMF), ktorý by fungoval ako akýsi nárazník pri akejkoľvek možnej budúcej kríze v eurozóne, ktorá sa takmer rozpadla v roku 2009 vinou obrovského dlhu Grécka.

Európsky stabilizačný fond (ESF) podľa Merkelovej nie je dostatočne silný na to, aby ochránil eurozónu pred ďalšou krízou. Navyše okrem zjednotenia bankových a kapitálových trhov by eurozóna previedla Európsky stabilizačný fond na Európsky menový fond, ktorý by mal silu poskytnúť všetkým členským štátom s veľkými štátnymi dlhmi krátkodobejšie úvery.

“Pokiaľ bude celá eurozóna v nebezpečenstve, Európsky menový fond musí byť pripravený ponúknuť dlhodobé pôžičky s cieľom štátom pomôcť,” povedala Merkelová. “Takéto pôžičky by boli rozložené na tridsať rokov a podmienené rozsiahlymi štrukturálnymi reformami.”
Jednotlivé štáty by mali kontrolu

“Viem si naviac predstaviť možnosti krátkodobých pôžičiek povedzme na päť rokov. Mohli by sme tak poskytnúť pomoc štátom, ktoré sa dostali do problémov kvôli výnimočným udalostiam, “dodala. Zároveň tiež povedala, že budúcnosť Európskeho menového fondu bude organizovaná na medzivládnom základe, kedy by parlamenty jednotlivých členských štátov mali nad fungovaním fondu dohľad.

Zákonodarcovia z konzervatívneho bloku Merkelovej boli k Macronovmu návrhu skôr skeptickí. Bojí sa totiž, že sa peniaze nemeckých daňových poplatníkov využijú na záchranu márnotratných členských štátov.

Merkelová v sobotu telefonicky zablahoželala talianskemu premiérovi Giuseppemu Contemu a pozvala ho do Berlína. Conte, takmer neznámy päťdesiattriročný profesor práva, zložil v piatok prísahu a ukončil tak trojmesačnú politickú patovú situáciu po marcových voľbách,  píše Express

Kancelárka povedala, že má v pláne s novou talianskou vládou okrem iného prebrať aj možnosti zníženia nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi v Taliansku.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies