Merkelová rokovala s talianskym premiérom: Rozpočet EÚ musí riešiť migráciu, obranu a inovácie

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa dnes v Berlíne stretla s talianskym premiérom Paolom Gentilonim. Nový rozpočet Európskej únie by podľa nich mal podporiť hlavne obranu, vedu, digitálne inovácie a riešenie migrácie.

Merkelová a Gentiloni zdieľajú aj presvedčenie o potrebe spoločného azylového systému. Tomu sa však bránia krajiny strednej Európy vrátane Slovenskej republiky.

Merkelová chce presadiť tiež ďalšie kroky k spoločnej zahraničnej politike EÚ. Tá sa podľa nej osvedčila vo vzťahu k Afrike, je jej však treba aj voči iným regiónom sveta ako je Čína a Rusko.

Kancelárka vyjadrila nádej, že členská základňa nemeckej sociálnej demokracie (SPD) podporí koaličnú vládu svojej strany s jej Kresťansko-demokratickou úniou (CDU). K tomu SPD vyzval aj Gentiloni. “Európa potrebuje stabilnú nemeckú vládu,” povedal nemeckému denníku Süddeutsche Zeitung.

“Taliansko bude mať stabilnú vládu. Nemyslím si, že je akékoľvek riziko, že bude mať vládu s populistickými a protieuropskými postoji,” citovala Gentiloniho agentúra Reuters.

Gentiloniho vládnuca Demokratická strana sa v posledných prieskumoch umiestnila na treťom mieste. Veľkú šancu zostaviť koaličnú kabinet bude zrejme mať formácie expremiéra Silvia Berlusconiho a dvoch krajne pravicových strán kritických k EÚ. O novom zložení parlamentu rozhodnú Taliani 4. marca.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?