Merkelová rokovala s talianskym premiérom: Rozpočet EÚ musí riešiť migráciu, obranu a inovácie
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa dnes v Berlíne stretla s talianskym premiérom Paolom Gentilonim. Nový rozpočet Európskej únie by podľa nich mal podporiť hlavne obranu, vedu, digitálne inovácie a riešenie migrácie.

Merkelová a Gentiloni zdieľajú aj presvedčenie o potrebe spoločného azylového systému. Tomu sa však bránia krajiny strednej Európy vrátane Slovenskej republiky.

Merkelová chce presadiť tiež ďalšie kroky k spoločnej zahraničnej politike EÚ. Tá sa podľa nej osvedčila vo vzťahu k Afrike, je jej však treba aj voči iným regiónom sveta ako je Čína a Rusko.

Kancelárka vyjadrila nádej, že členská základňa nemeckej sociálnej demokracie (SPD) podporí koaličnú vládu svojej strany s jej Kresťansko-demokratickou úniou (CDU). K tomu SPD vyzval aj Gentiloni. “Európa potrebuje stabilnú nemeckú vládu,” povedal nemeckému denníku Süddeutsche Zeitung.

“Taliansko bude mať stabilnú vládu. Nemyslím si, že je akékoľvek riziko, že bude mať vládu s populistickými a protieuropskými postoji,” citovala Gentiloniho agentúra Reuters.

Gentiloniho vládnuca Demokratická strana sa v posledných prieskumoch umiestnila na treťom mieste. Veľkú šancu zostaviť koaličnú kabinet bude zrejme mať formácie expremiéra Silvia Berlusconiho a dvoch krajne pravicových strán kritických k EÚ. O novom zložení parlamentu rozhodnú Taliani 4. marca.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies