Mesto Nitra sa bude uchádzať o takmer 19 miliónov eur na kreatívne centrum

facebook

Ak mesto peniaze z eurofondov získa, opäť využije bývalé kino Palace na Radlinského ulici a mestské objekty bývalých kasární na Martinskom vrchu. Mesto Nitra sa bude uchádzať o eurofondy na zriadenie kreatívneho centra. Na jeho vybudovanie bude prostredníctvom ministerstva kultúry žiadať nenávratný príspevok vo výške približne 19 miliónov eur. Predloženie žiadosti a spolufinancovanie maximálne vo výške 939 tisíc eur odsúhlasili mestskí poslanci.

Na kreatívne centrum plánuje Nitra využiť budovu bývalého kina Palace v centre mesta a objekty bývalých kasární na Martinskom vrchu. Podľa predbežného harmonogramu by stavebné práce mali začať v polovici budúceho roka a svoje služby by kreatívne centrum malo poskytovať už v roku 2023. Mestské zastupiteľstvo podanie žiadosti schválilo napriek určitým obavám o udržateľnosť tohto projektu. Poslanec Peter Oremus pripomenul, že ide o jeden z najväčších projektov mesta, v ktorom bude zamestnaných približne 20 ľudí. Samospráva bude musieť zabezpečiť najmenej desaťročné fungovanie tohto projektu.

Ministerstvo kultúry vyhlásilo začiatkom júla výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na zakladanie kreatívnych centier a podporu dopytu po kreatívnej tvorbe. K dispozícii má na tieto účely takmer 88 miliónov eur. Peniaze z tejto výzvy je možné použiť aj na rekonštrukciu a modernizáciu budov pre potreby kreatívnych centier. Žiadosti o nenávratné finančné príspevky sa mali pôvodne podávať do konca októbra, v súčasnosti však rezort kultúry avizuje predĺženie tohto termínu.

Cieľom výzvy je stimulovať podporu udržateľnej zamestnanosti a tvorbu pracovných miest v kultúrnom a kreatívnom priemysle prostredníctvom vytvorenia priaznivého prostredia pre rozvoj kreatívneho talentu a netechnologických inovácií.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies