Miera nezamestnanosti na Slovensku v októbri klesla späť pod 5 percent

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku ku koncu októbra tohto roka oproti septembru klesla o 0,10 percentuálneho bodu na 4,94 %. Nezamestnanosť sa tak znížila po tom, ako v septembri vzrástla na 5,04 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci nižšia o 0,29 percentuálneho bodu. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Úrady práce evidovali na konci októbra 136 192 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní so septembrom ide o pokles o 2 701 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 7 147 osôb.

“Napriek tomu, že ekonomické indikátory ukazujú spomalenie hospodárskeho rastu, trh práce na to nijako nereagoval,” povedal na tlačovej besede štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš. Trh práce na Slovensku podľa neho nie je presýtený, keďže dopyt po práci ešte stále prevyšuje ponuku. Ako dodal, v najbližšom období neočakáva negatívny vývoj miery nezamestnanosti.

Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí očakáva, že sa spomaľovanie ekonomického rastu na Slovensku do konca tohto roka na trhu práce neprejaví. “Neklesá prudko počet pracovných miest v ekonomike,” povedal. Pri aktuálnej miere nezamestnanosti podľa neho pokles nezamestnanosti bude už len rádovo v desatinách, či stotinách percentuálneho bodu. Upozornil na to, že zo 79 okresov na Slovensku až v 50 okresoch je miera nezamestnanosti pod 5 % a v 18 okresoch je nižšia ako 3 percentá. “Pohybujeme sa na takej nízkej nezamestnanosti, ktorá už nedáva priestor na nejaký razantný pokles,” povedal Ondruš. Ako dodal, na Slovensku je takmer 100 tisíc voľných pracovných miest a preto je stále veľký priestor pre umiestňovanie nezamestnaných na trh práce.

Ako pre agentúru SITA uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová, ochladenie hospodárskeho rastu na Slovensku sa prejavuje aj na trhu práce, no zatiaľ mierne. “Podľa mesačných dát vidieť tento prenos na zamestnanosť (resp. jej pokles) hlavne v priemysle či maloobchode a veľkoobchode. Avšak počet voľných pracovných miest ostáva stále pomerne vysoký, hlavne na západnom Slovensku,” upozornila. Situácia na trhu práce by podľa nej mala zostať v tomto roku priaznivá a miera evidovanej nezamestnanosti by sa mohla počas roka udržať v blízkosti 5 %. “Tempá prípadných poklesov už pri takto nízkej miere nezamestnanosti a štruktúre nezamestnaných osôb ale budú pomalšie, navyše momentálne značne ovplyvnené aj prítomným ochladením hospodárskeho rastu v Európe a u nás,” dodala.

Spomalenie rastu ekonomiky sa podľa analytičky Poštovej banky Lucie Dovalovej zvyčajne odrazí aj na trhu práce, a to rastom miery nezamestnanosti. Negatívne mieru nezamestnanosti na Slovensku bude ovplyvňovať aj slabší zahraničný dopyt, a teda slabšia priemyselná produkcia. “To sa odrazí na našom trhu práce s určitým oneskorením, v podobe nižšej tvorby pracovných miest a môžu sa tak prehĺbiť rozdiely v miere nezamestnanosti v našich regiónoch,” povedala pre agentúru SITA. Miera nezamestnanosti na Slovensku je však podľa nej na rekordne nízkych úrovniach a jej ďalší pokles je limitovaný možnosťami nášho hospodárstva. “Očakávame, že miera nezamestnanosti bude skôr stagnovať, aspoň kým sa neeliminujú externé riziká, ako eskalácia obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou a tvrdý brexit,” povedala.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na “péenke” alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 6,04 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,07 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 0,31 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci októbra tohto roka 166 302 osôb. Medzimesačne to bol pokles o 1 938 osôb, v porovnaní s októbrom vlaňajška je to menej o 7 869 ľudí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies