Migrácia do EÚ v roku 2017 bola najnižšia za 4 roky

Frontex Executive Director Fabrice Leggeri briefs the media on the findings of the EU border agency's Risk Analysis Report for 2018, in Brussels, Belgium February 20, 2018. REUTERS/Francois Lenoir

Do Európskej únie vlani nelegálne vstúpilo necelých 205.000 prisťahovalcov, čo je najnižšia hodnota za posledné štyri roky.

Údaje o migračných trendoch dnes zverejnila únijná agentúra pre ochranu vonkajších hraníc Frontex. Jej riaditeľ Fabrice Leggero zároveň varoval, že počet migrantov, snažiacich sa dostať do Európy cez Stredozemné more, zostane tento rok vysoký.

Riaditeľ Frontexu Fabrice Leggeri


Oproti roku 2016 klesol vlani počet zaznamenaných nelegálnych prekročení hraníc EÚ o 60 percent. Vlaňajší súhrn je potom len zlomkom toho z roku 2015, kedy na vrchole migračnej krízy do Európy dorazilo 1,8 milióna ľudí. Stále však nepredstavuje návrat na hodnoty z obdobia pred rokom 2014, ktoré sa pohybovali medzi 72.000 a 141.000.

Medziročný pokles spôsobilo obmedzenie pohybu na migračnej trase cez východné Stredomorie a západný Balkán, avšak “najpodstatnejším vývojom minulého roka bol náhly prepad v počte nelegálnych prechodov hraníc v centrálnom Stredomorí”, ktorý nastal v júli.

Výrazne naopak narástol počet príchodov po západnej trasy cez Stredozemné more, teda z Alžírska, Maroka a Tuniska do Španielska, kam vlani dorazilo nad 21.000 nelegálnych migrantov. Západné Stredomorie je preto obzvlášť ostro sledované, uviedol riaditeľ Frontexu Leggero.

Podľa neho migranti stále nachádzajú nové spôsoby, ako hranice EÚ prekonávať a napríklad falšované doklady predstavujú pre úrady veľkú výzvu. Leggero novinárom povedal, že “nepravidelný migračný tlak na južných hraniciach v Stredomorí zostane na veľmi vysokej úrovni”.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy