Migrácia z Afriky od roku 2010 dramaticky vzrástla. A bude ešte horšie

Emigrácia z krajín subsaharskej Afriky sa v posledných rokoch dramaticky zvýšila a v súčasnosti v tomto regióne leží osem z desiatich štátov, ktoré najrýchlejšie „produkujú“ migrantov. Uvádza to nová správa Pew Research Center. Výskumníci tiež poukazujú, že situácia sa bude ďalej zhoršovať.

 

Analýza najnovších údajov OSN o počte ľudí žijúcich mimo krajiny ich narodenia, ktorú uskutočnila agentúra Pew Research Center, ukázala, že miera migrácie z týchto ôsmich afrických krajín – Južného Sudánu, Stredoafrickej republiky, Svätého Tomáša a Princovho ostrova, Eritrey, Namíbie, Rwandy, Botswany a Burundi – vzrástla o viac ako 50 percent a v niektorých prípadoch dokonca o 200 až 300 percent. To je výrazne viac ako celosvetový priemerný nárast za rovnaké obdobie, ktorý činí 17 percent. Počet aftických krajín sa zdvihne na deväť, ak započítame aj Sudán. Vyššiu mieru rastu počtu ľudí žijúcich v iných krajinách už má len Sýria, odkiaľ ľudia utiekli pred vojnou a islamským štátom.

Celkový počet migrantov na celom svete zo všetkých krajín subsaharskej Afriky vzrástol medzi rokmi 2010 a 2017 o 31%, čo prekonalo tempo rastu z regiónov ako je Ázia – Tichomorie (15%) aj z Latinskej Ameriky a Karibiku (9%).

V roku 2017 žilo mimo krajiny pôvodu približne 25 miliónov migrantov zo subsaharských krajín. Okrem toho sa tiež zmenilo miesto, kam migranti odchádzajú. Kým v roku 1990 sa 75 percent vysídlencov z tohto regiónu presunulo do ďalších subsaharských krajín, tento podiel do roku 2017 klesol na 68 percent. Podiel subsaharských migrantov žijúcich v krajinách Európskej únie, Nórsku a Švajčiarsku sa zvýšil z 11% v roku 1990 na 17% v roku 2017. V roku 2017 žilo v krajinách EÚ, v Nórsku a vo Švajčiarsku asi 5,2 milióna severoafrických prisťahovalcov, v porovnaní s približne 3 miliónmi v roku 1990.

V rovnakom období sa podiel subsaharských migrantov, ktorí žijú v Spojených štátoch, zvýšil z 2% na 6%. To pomohlo africkým prisťahovalcom vytvoriť malý, ale rýchlo sa rozvíjajúci segment celkovej populácie prisťahovalcov v USA. V roku 2017 žilo v USA podľa údajov OSN takmer 1,5 milióna prisťahovalcov zo subsaharských krajín.

Či už ide o susedné krajiny, Európu alebo USA, mnohí subsaharskí migranti čelia podľa správy prekážkam pri presídlení. Správy napríklad naznačujú, že stovky tisíc migrantov z južnej časti Sahary sa zhromaždili v Líbyi v nádeji, že sa dostanú cez Stredomorie do Európy. Mnohí z nich žijú v preplnených, zločincami ovládaných táboroch a čakajú na cestu, niektorí sú údajne predávaní v aukciách ako otroci, uvádza správa.

Pokiaľ ide o budúci vývoj, očakáva sa, že počet medzinárodných migrantov z Afriky ako celku sa v nasledujúcich desaťročiach zvýši, čiastočne kvôli rastúcej populácii kontinentu.

„Ako budú štáty na ich prijímanie reagovať, ešte len uvidíme. V súčasnosti Európa posiela peniaze na rozvoj, aby pomohla africkým krajinám,“dodáva správa.

Napríklad do Talianska sa od roku 2016, kedy Európska únia uzavrela dohodu s Tureckom, ktoré začalo zastavovať migrantov mieriacich do Grécka, dostávajú migranti takmer výlučne afrického pôvodu. Medzi krajinami pôvodu migrantov dominuje Nigéria (15,7%) a Guinea (8,4%). Africké štáty tvoria deväť z desiatich najčastejších krajín pôvodu migrantov prichádzajúcich do Talianska, výnimkou je len Bangladéš.

 

EURÓPSKA MIGRAČNÁ AGENDA: ďalšie kľúčové opatrenia, ktoré je potrebné ešte prijať a návrhy Európskej komisie
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies