Milan Krajniak (Sme rodina) zverejnil závery z prieskumu nákupu obrnených vozidiel 8×8
Poslanec NR SR za hnutie Sme rodina zverejnil prvé závery z poslaneckého prieskumu na ministerstve obrany, ktorého sa zúčastnil ako jediný zástupca opozície. Prieskum sa týkal kontroverzného obstarávania – nákupu obrnených vozidiel 8×8. Krajniak informácie zverejnil na sociálnej sieti. 

Svoje poznatky zhrnul do ôsmich bodov, kde tvdrí, že “dnes na obed som bol ako zástupca opozície spolu s poslancom Hrnkom ako zástupcom vládnej koalície na poslaneckom prieskume na ministerstve obrany. Prieskum sa týkal nákupu obrnených vozidiel 8×8. Chcel by som Vás informovať o výsledkoch:

1. Dostali sme k dispozícii všetky materiály, technické špecifikácie aj analýzy, aj utajené. Ďalej budem samozrejme informovať o neutajovaných skutočnostiach.

2. Priemerná cena za jedno obrnené vozidlo 8×8 by mala byť vrátane výzbroje, komunikačnej techniky a softvéru cca 3 milióny eur bez DPH.

3. Cena “podvozku” a “veže” je približne v pomere 50:50

4. Približne 50 percent vozidla by sa malo vyrábať na Slovensku. Ide najmä o vežu, kanón, zameriavaciu optiku, komponenty zabezpečujúce plávanie, kabeláž, väčšinu munície.

5. Približne 50 percent komponentov vozidla vrátane motora a prevodovky bude v prípade schválenia prototypu vo vláde podliehať obstarávaniu, teda bude sa súťažiť.

6. Zo slovenských subjektov by mali byť zapojené firmy napríklad firmy Konštrukta Defence, EVPU, ZŤS špeciál, ZVS, ďalšie firmy sa budú môcť zapojiť do súťaží na komponenty.

7. Pancierovanie “podvozku” bude mať level 3, pancierovanie “veže” bude mať level 2.

8. Majiteľom technickej dokumentácie a všetkých práv k vozidlu bude Slovenská republika.

“Neviem samozrejme na 100 percent zaručiť, že ministerstvo obrany dá do vlády materiál v podobe, akú som dnes mal možnosť vidieť. Dostali sme ale prísľub, že materiál na vládu bude otvorený pre verejnosť, vrátane subdodávateľov a rozkladu ceny jednotlivých komponentov. Ak to tak naozaj bude, potom môj záver je, že to nakoniec nemusí byť katastrofa. Dostal som tiež prísľub, že aj moji ďalší opoziční kolegovia z Výboru pre obranu a bezpečnosť dostanú všetky podklady k nahliadnutiu, aby mali všetky informácie.”, končí svoj status na sociálnej sieti poslanec NR SR Milan Krajniak.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies