Mimoriadna 58. schôdza sa skončila. Parlament nebol uznášaniaschopný

sita

Poslanci Národnej rady SR počas schôdze schválili trinásty dôchodok pre penzistov a odmietli Istanbulský dohovor

Mimoriadna 58. schôdza Národnej rady SR (NR SR) sa skončila. Parlament dnes totiž nebol ani na dvakrát uznášaniaschopný. Prezentovalo sa iba 69 poslancov, pričom na rokovanie pléna je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, teda 76. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) preto dal hlasovať o tom, aby sa schôdza skončila. Za tento návrh hlasovalo 54 z 88 prítomných poslancov.

Členovia zákonodarného orgánu na tejto schôdzi schválili trinásty dôchodok pre všetkých penzistov, ktorý sa na Slovensku zavedie od novembra tohto roka. Ten nahradí doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura. Pôvodne sa mali trináste penzie vyplácať každoročne v decembri, podľa schváleného pozmeňujúceho návrhu však dôchodcovia budú dostávať túto dávku už v novembri. Kým suma vianočného príspevku klesala s rastúcou výškou dôchodku, trinásty dôchodok bude Sociálna poisťovňa vyplácať v rovnakej výške pri rovnakom druhu dôchodku. Všetci starobní dôchodcovia dostanú v novembri tohto roka trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v utorok schválil parlament. Za trináste dôchodky hlasovalo 88 poslancov, proti nebol žiadny poslanec ani sa žiadny zákonodarca nezdržal hlasovania. Uzákonenie trinástych penzií podporili poslanci za Smer-SD, SNS, ĽSNS a hnutie Sme rodina. Novelu zákona parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

Poslanci NR SR na schôdzi taktiež odmietli Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu, ktorý je známy aj ako Istanbulský dohovor. Hlasovalo proti nemu 96 zo 113 prítomných členov zákonodarného orgánu. Istanbulský dohovor bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Slovensko patrilo medzi prvé krajiny, ktorého zástupcovia ho vtedy podpísali a malo ho pôvodne ratifikovať ešte v roku 2013. Poslanci Národnej rady SR v novembri minulého roku schválili uznesenie namierené proti tomuto dohovoru.

Počas schôdze mali poslanci rokovať aj o zvýšení rodinných prídavkov na deti o sto percent a o zrušení diaľničných známok pre autá do 3,5 tony. Novelu zákona o zrušení diaľničných známok napokon z rokovania parlamentu stiahla dnes vláda na mimoriadnom zasadnutí. Pre neuznášaniaschopnosť pléna poslanci nemohli schváliť ani skrátené legislatívne konanie k rodinným prídavkom.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies