Bombové teroristické útoky v kostoloch. Osem mŕtvych a desiatky zranených v Indonézii

A person injured from a blast at the Indonesian Christian Church is evacuated to a waiting ambulance in Surabaya, East Java, Indonesia May 13, 2018 in this photo taken by Antara Foto. Antara Foto/Didik Suhartono/ via REUTERS

Najmenej osem mŕtvych a 35 zranených si vyžiadali dnešné bombové útoky na tri kostoly v druhom najväčšom indonézskom meste Surabaya na ostrove Jáva. Najmenej v jednom prípade útočil samovražedný atentátnik. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestnu políciu, podľa ktorej môže bilancie ďalej stúpať. Informácie tiež priniesla agentúra Reuters.


Terčom prvého útoku bol rímskokatolícky kostol Panny Márie, kde zahynuli štyria ľudia, vrátane predpokladaného samovražedného atentátnika, ktorý sa podľa svedkov vydával za kresťanského veriaceho. Explózia, ktorá nasledovala o niekoľko minút neskôr v ďalšom kresťanskom kostole, usmrtila dvoch ľudí. Ďalšie dve osoby potom zomreli pri útoku na kostol letničnej cirkvi v meste.

Indonézska televízia odvysielala zábery na trosky rozptýlené okolo jedného zo zasiahnutých kostolov a na ďalšie kostol v plameňoch. “Úrady sa snažia identifikovať obete,” uviedol policajný hovorca Frans Barung Manger.

Foto: M Risyal Hidayat /REUTERS

Hovorca indonézskej rozviedky povedal, že tajné služby podozrievajú zo spáchania dnešných útokov radikálnej skupinu Jemaah Ansharut Daulah, ktorá sa inšpiruje teroristickou organizáciou Islamský štát (IS).

Indonézia je krajinou s najväčšou moslimskou populáciou na svete. Deväťdesiat percent z 240 miliónov obyvateľov sa hlási k islamu, ktorý ale väčšina z nich praktizuje v umiernené forme.

Malé teroristické skupiny, ktoré predtým útočili na štát a cudzincov, boli prevažne rozpustené. Indonézske úrady sa však obávajú nárastu extrémizmu vedeného stúpencami Islamského štátu v juhovýchodnej Ázii. IS má podľa indonézskych úradov v Indonézii cez 1200 prívržencov.

Súvisiace články

Islamský štát utŕžil ďalšiu porážku, Asadova armáda dobyla údolie rieky Jarmúk

Roman Suchý

Vladimír PUTIN: Rusko sa nevzdáva dolára, je to univerzálna rezervná mena

Michal Šumichrast

Polícia zadržala muža, ktorý zaútočil na policajta s nožom pri slovenskom veľvyslanectve v Moskve

Peter Králik
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy