Horst Seehofer končí. Ponúkol svoju rezignáciu
Vyriešenie nemeckej vládnej krízy okolo migrácie sa zatiaľ odkladá. Nemecký minister vnútra a šéf Kresťansko-sociálnej  únie (CSU) Horst Seehofer chce dnes ešte viesť rokovania s vedením CDU a potom sa rozhodne, či podá demisiu.  Informuje Sueddeutsche Zeitung.

Spor o migrácii so sesterskou Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) kancelárky Angely Merkelovej ohrozuje nemeckú vládnu koalíciu.

Horst Seehofer ponúkol v nedeľu svojim kolegom z CSU prekvapivo rezignáciu ako z čela strany, tak aj odstúpenie z funkcie ministra vnútra. “Áno, povedal som, že ponúkam obe svoje funkcie a že to urobím v najbližších troch dňoch,” povedal dnes skoro ráno.

Agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje uzavretého rokovania CSU v Mníchove uviedla, že vedenie CSU sa snažilo Seehofera presvedčiť, aby demisiu nepodával. Maratón rokovaní, ktorý trval vyše osem hodín, bolo prerušený a vedenie strany bude pokračovať v jednaniach s CDU  o 8.30 h. Seehofer sa potom rozhodne, či odstúpi.

Rovnako CDU v nedeľu rokovala o migračnej politike. Hovorca strany ale dnes skoro ráno oznámila prerušenie rokovaní, ktoré má pokračovať dnes v Berlíne v 08:30.

Agentúra AFP citovala ďalší zdroj, podľa ktorého Seehofer zvažuje demisiu, pretože sa domnieva, že nemá dostatočnú podporu. Podľa tohto zdroja zatiaľ nie je jasné, čo to bude znamenať pre budúcnosť nemeckej vlády.

Ak by sa CSU rozhodla opustiť vládnu koalíciu, prišla by kancelárka Merkelová o parlamentnú väčšinu a uvrhlo by to krajinu do hlbokej politickej krízy. Bavorská strana by tiež mohla len nahradiť Seehofera iným politikom, ktorý by mohol s kancelárkou Merkelovou z CDU vyjednať kompromis o migračnej politike Nemecka.

Pri straníckom rokovaní Seehofer načrtol podľa zdrojov z rokovania tri možné scenáre pre riešenie krízy. Buď ustúpi v otázke migračnej politiky kancelárke Merkelovej, alebo sa jej postaví a nariadi vracať migrantov, ktorí požiadali o azyl inde, už na hraniciach. To by viedlo k tomu, že by ho kancelárka zbavila funkcie a vládna koalícia by sa rozpadla. Treťou možnosťou je potom jeho demisia, ktorej vraj dáva prednosť.

Seehofer presadzuje, aby migranti, ktorí už boli zaregistrovaní v inej členskej krajine EÚ, boli vratení priamo z nemeckých hraníc.

Seehofer sa ešte v sobotu neskoro večer s Merkelovou stretol, podľa zdroja agentúry Reuters ale v nedeľu túto schôdzku označil za neplodnú.

“Zdieľam názor CSU, že je potrebné obmedziť počet imigrantov, ktorých do Európy privádzajú pašeráci, a tiež zdieľam názor, že žiadatelia o azyl si jednoducho nemôžu vyberať, do akej krajiny chcú ísť,” uviedla v nedeľu kancelárka a pripomenula, že dosiahla dohodu s Gréckom a Španielskom o vrátení migrantov. S CSU ju vraj rozdeľuje len to, akým spôsobom migráciu obmedziť. Merkelovú v nedeľu v tomto smere vedenie CDU jasne podporilo.

Vedúci predstavitelia CSU sú rozdelení v názore, ako čeliť  Alternatíve pre Nemecko v októbrových krajinských voľbách, poznamenala v súvislosti s celolu krízou agentúra Reuters.

Niektorí členovia CSU poukazovali aj na to, že u voličov v Bavorsku je populárnejšia Merkelová ako Seehofer aj bavorský premiér Markus Söder. Podľa nich by dôrazom na radikálny prístup k migrácii mohla CSU prísť v Bavorsku o stredového voliča, uviedol Reuters.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies