MIMORIADNA SPRÁVA: K zostreleniu ruského SU-25 v Sýrii sa prihlásili teroristi z Hayat Tahrir al-Sham predtým známi ako Dzhebhat en-Nusrat

Zoskupenie „Hayat Tahrir al-Sham“ – predtým známe ako „Dzhebhat en-Nusrat,  sa prihlásilo k zodpovednosti za zostrelenie ruského  Su-25 zostrelenéhov Sýrii. Bolo to oznámené spoločnosťou SITE , ktorá sa zaoberá  monitorovacou informačnou činnosťou extrémistov, informuje Ria Novosti. Nie sú k dispozícii žiadne dôkazy o spoľahlivosti týchto informácií. Podobné údaje sa objavili na televíznom kanáli Al-Arabiya . 

Podľa predošlých informácii Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) stal v provincii Idlib, ktorá je jednou z posledných bášt opozície proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Rusko v posledných mesiacoch zosilnelo nálety v Idlib s cieľom pomôcť sýrskej armáde preniknúť hlbšie do tejto provincie.

Agentúra AP s odvolaním sa na jedného sýrskeho aktivistu prítomného v oblasti napísala, že ozbrojenci patria ku skupine napojenej na radikálnu organizáciu al-Kájda. Pilot bol podľa aktivistov zabitý, keď so zbraňou v ruke kládol odpor rebelom, ktorí sa ho chceli zmocniť živého. Údajné video z incidentu, ktoré podľa AP koluje na sociálnych sieťach, ukazuje telo muža s tvárou pokrytou krvou a fúzatej muža stojace okolo mŕtveho. Jeden z ozbrojencov hovorí: „Je to Rus.“ Pravosť videa nemohla byť overená, konštatuje AP.

Rusko sa snaží nepriamu zodpovednosť za zostrelenie SU-25 pripísať USA.

Podľa ruského ministerstva obrany, Pentagonom nekontrolované zásobovanie modernými zbraňami proamerických síl viedlo k operácii Turecka v tomto regióne Sýrie. Ministerstvo tiež dodalo, že „takéto nezodpovedné postranné akcie Američanov môžu viesť k zrúteniu mierového procesu v Sýrii a zabrániť  ďalším rokovaniam v Ženeve.

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies