MIMORIADNA SPRÁVA: Slovensko zavolalo veľvyslanca z Ruska domov na konzultácie
PODPORIŤ

Pravdepodobne ide o reakciu ohľadom vyšetrovania otravy ruského agenta Skripaľa. Informáciu prinieslo SME.SK.

Podľa SME kvôli útoku na Sergeja Skripaľa pôjde slovenský veľvyslanec v Rusku domov na konzultácie.

Minister zahraničia Miroslav Lajčák nevylúčil, že Slovensko môže vyhostiť aj ruských diplomatov.

Povolanie veľvyslanca na konzultácie je skôr diplomatickým gestom, neovplyvňuje každodenný chod ambasády, keď ho vo vzťahu s domovskou krajinou vo všetkom zastúpi ambasádna dvojka. Situácia je teda podobná, ako keby bol veľvyslanec napríklad na dovolenke.

V minulosti sa tento krok využíval bežne na to, aby veľvyslanec dostal nové pokyny od vysielajúcej krajiny. Pri súčasných technologických možnostiach to však nie je nutné a tak ide skôr o symbolický krok.

Teoreticky môže veľvyslanec odovzdať na Slovensku informácie, ku ktorým sa dostal, napríklad, ak sa obáva, že nie je bezpečné, aby ich posielal na diaľku, pokračuje SME.

Ráznejším krokom ako povolanie veľvyslanca na konzultáciu je jeho úplne stiahnutie, po čom by sa znížila úroveň diplomatických stykov medzi krajinami. Zastúpenie Slovenskej republiky v Moskve by naďalej pracovalo, no riadil by ho „iba“ chargé d’affairs, čo je diplomaticky nižšia funkcia a tomu by sa prispôsobovali aj jeho formálne a neformálne kontakty v Moskve.

Až v tomto prípade by sa dali očakávať odvetné opatrenia zo strany Ruska, najmä stiahnutie ruského veľvyslanca zo Slovenska. Takto ďalej sa však situácia zatiaľ neposunula.

Konzultácie s veľvyslancom sú reakciou na utorkový krok osemnástich krajín EÚ, ktoré sa v súvislosti s útokom na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru rozhodli vyhostiť niekoľkých diplomatov. Spolu s USA ide o viac ako sto diplomatických pracovníkov z Ruska, uzatvára SME.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies