MIMORIADNA SPRÁVA: Summit EÚ – Talianska blokáda skončila na svete je dohoda o migrácii

Vedúci predstavitelia EÚ v noci prekonali taliansku blokádu a začiatkom piatkového rána sa dohodli na vytvorení nových „imigračných centier“ na európskej pôde pre spracovanie žiadostí azyl. Informuje Politico.

Dohoda, bola dosiahnutá o 4:35 hod., stále však neobsahuje celkovú dohodu o revízii azylových pravidiel EÚ, ktoré od roku 2015, podľa niektorých lídrov EÚ sú zastaralé.  Avšak dohoda bola rozhodujúca – ak nie úplná – dosiahnutie konsenzu o najdôležitejšej otázke bloku a zmierňuje politický tlak, najmä na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Čím sa pravdepodobne končí aj nemecká koaličná kríza.

O zablokovaní Summitu EÚ sme vás informovali v nočných hodinách:

MIMORIADNA SPRÁVA: Taliansko zablokovalo celý summit EÚ kvôli migrácii aj v ostatných témach

Dohoda, ku ktorej sa dospelo v ranných hodinách stanovuje rovnováhu medzi obavami hraničných a pobrežných krajín, ktoré najviac zasiahli prichádzajúci migranti a žiadatelia o azyl, a politickými požiadavkami vnútorných štátov, ktoré chcú zastaviť migrantov cestujúcich do svojich krajín – závery zdôrazňujú jednotu a odhodlanie lídrov EÚ.

„Je to výzva nielen pre jeden členský štát, ale pre Európu ako celok,“ uviedli lídri . S odvolaním sa na úspech pri znižovaní počtu toku migrantov v posledných rokoch: „Európska rada je odhodlaná pokračovať a posilňovať túto politiku s cieľom zabrániť návratu k nekontrolovaným tokom z roku 2015 a ďalej zastaviť nelegálnu migráciu na všetkých existujúcich a vznikajúcich trasách . „, píše sa v prijatom vyhlásení.

„Sekundárne pohyby žiadateľov o azyl medzi členskými štátmi môžu ohroziť integritu spoločného európskeho azylového systému a schengenského“ spoločného cestovného priestoru, vyhlásili lídri. „Členské štáty by mali prijať všetky potrebné vnútroštátne legislatívne a administratívne opatrenia proti takýmto presunom.“

Dlhá večera

Diskusia o migrácii a azyle sa začala krátko po 20 hod. Rakúsky kancléř Sebastian Kurz uznal, že piatková dohoda v žiadnom prípade nie je koniec diskusie v rámci EÚ o azyle a migrácii a predstavitelia povedali, že budú pokračovať v práci na revízii celkových azylových pravidiel. „Bola to dlhá a tvrdá diskusia, veľa rôznych prístupov v Európskej únii, „povedal Kurz.

Vedúci predstavitelia EÚ v plnej miere očakávali dlhotrvajúcu diskusiu o tejto otázke a pred pár dňami predseda Rady Donald Tusk upustil od nádeje na dosiahnutie konsenzu o tzv. Dublinskom nariadení o azylovej politike.

Tusk namiesto toho navrhol sústrediť sa na všeobecne prijateľné návrhy na zintenzívnenie hraničných kontrol, vrátane zriadenia spracovateľských centier pre žiadateľov o azyl mimo územia EÚ, ktoré budú fungovať v partnerstve s agentúrou Spojených národov pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies