MIMORIADNA SPRÁVA: Taliansko zablokovalo celý summit EÚ kvôli migrácii aj v ostatných témach
V snahe presadiť do záverov štvrtkového summitu Európskej únie svoje požiadavky týkajúce sa migračnej problematiky zablokoval taliansky premiér Giuseppe Conte schválenie už dohodnutých záverov schôdzky k témam ako je obrana a bezpečnosť či digitalizácie európskeho hospodárstva informuje live blog portálu Politico.

O týchto témach sa šéfovia štátov a vlád bavili popoludní a podvečer, diskusia o migrácii ich ale iba čaká u neformálnej večere.

“Pretože si jeden členský štát vyhradil svoju pozíciu k celým záverom, žiadne závery nie sú v tejto chvíli prijaté,” uviedol Preben Aaman, hovorca šéfa Európskej rady Donalda Tuska.

Reportéri, ktorí summit sledujú z miesta, už na Twitteri informovali o presunutí plánovanej štvrtkovej tlačovej konferencie po rokovaní špičiek Európy na piatok.

Conte ostatne už pri príchode oznamoval, že je k podobnému kroku odhodlaný, keď pred novinármi žiadal, aby EÚ prešla od slov k činom a Taliansku sa dostalo v migrácii konkrétnej pomoci. Rím žiada, aby sa všetky krajiny Únie prihlásili na zdieľanie zodpovednosti za migrantov, ktorí sú zachránení v Stredozemnom mori.

Fínsky premiér odporučil novinárom red bull. Lídrov EÚ čaká dlhá noc – nateraz zostali závery týkajúce sa európskej obrany a bezpečnosti, podpory postupu Európskej komisie v gradujúcom obchodnom spore s USA, budúceho dlhodobého rozpočtu únie, či prístupových rozhovorov s Albánskom a Macedónskom bez riešenia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies