MIMORIADNA SPRÁVA: Turecká armáda sa prebojovala do Afrinu. Chce vytvoriť bezpečnú zónu
PODPORIŤ

Turecké pozemné sily sa v nedeľu prebojovali do severosyrskEJ oblasti Afrin. Oznámil to podľa tureckého rozhlasu premiér Binali Yildrim.

Sýrske kurdské milície, ktoré oblasť ovládajú, krátko nato uviedli, že tureckých vojakov po násilných stretoch vytlačili. Informovala o tom agentúra Reuters. Turecko začalo ostreľovať Afrin zo svojho územia v piatok, v sobotu začalo bombardovanie regiónu s kódovým označením Olivová ratolesť.

Turecko má podľa najnovšieho oznámenia premiéra v pláne v Afrin vytvoriť 30kilometrovou bezpečnostnú zónu.

Krátko pred nedeľňajším oznámením Ankary o pozemnej operácii zasiahli štyri rakety odpálené zo sýrskeho územia pohraničné juhoturecké mesto Kilis. Tri rakety zničili dve budovy, zatiaľ čo štvrtá strela zasiahla opustený pľac v centre mesta.

Agentúra AP uviedla, že bol pri incidente zranený jeden človek a Turecko následne začalo odvetnú paľbu. Ankara v severosýrskej oblasti Afrin spustila operáciu Olivová ratolesť namierenú proti ozbrojencom z tureckej Strany kurdských pracujúcich (PKK), sýrskym kurdským milíciám a bojovníkom Islamského štátu (IS) v sobotu.

Podľa milícií YPG, ktoré sú ozbrojenou zložkou sýrskej kurdskej Strany demokratickej únie (PYD), turecké lietadlá v sobotu zasiahli mesto Afrin a niekoľko ďalších dedín.

Zahynulo šesť civilistov a traja bojovníci a ďalších 13 civilistov utrpelo zranenia. Ankara operáciu bráni s tým, že letectvo zasiahlo 95 percent cieľov a že útočila iba na teroristov a zasiahnuté bolo 153 cieľov.

Šéf tureckej diplomacie Mevlut Cavusoglu uviedol, že Turecko o vývoji v Afrine informovalo všetky hráčov zapojených do diania v Sýrii.

Sýrska vláda sa však proti tomuto vyhláseniu ohradila s tým, že ju Ankara o vojenskej operácii neinformovala. Rusko, ktoré je spojencom Damasku, medzitým uviedlo, že bude v OSN požadovať, aby Turecko akciu zastavilo.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies