MIMORIADNA SPRÁVA: V Mitrovici zastrelili lídra kosovských Srbov. Belehrad zvoláva bezpečnostnú radu, informuje NEW YORK TIMES
PODPORIŤ

Vrcholný politik a líder srbskej menšiny v Kosove Oliver Ivanovič bol dnes zastrelený v kosovskej Mitrovici. Píše New York Times.

Zatiaľ neznámy páchateľ politika zavraždil priamo pred kanceláriou občianskeho hnutia Sloboda, demokracia, pravda, ktorého bol Ivanovič predsedom. Srbský prezident kvôli vražde zvolal bezpečnostnú radu štátu.

Na 64ročného Ivanoviča zatiaľ neznámy strelec vypálil niekoľko guliek, z toho ho štyri zasiahli. V bezvedomí bol prevezený do nemocnice, kde svojim zraneniam podľahol. Informovala o tom televízia B92 na svojom webe.

“Bohužiaľ, prajem si, aby to nebola pravda, ale lekári konštatovali smrť dnes o pol desiatej dopoludnia,” potvrdil novinárom v utorok Ivanovičov právnik Nebojsa Vlajič pre B92.

“Ide o kriminálny teroristický čin, ktorý musí byť potrestaný,” vyhlásil srbský delegát v Bruseli Marko Ďurica s tým, že jeho delegácia kvôli vražde opúšťa Brusel.

Vlani v júli neznámi útočníci zapálili Ivanovičove auto. Štyri jeho kolegovia, ktorí sa chceli zúčastniť volieb, svoju kandidatúru zo strachu neskôr stiahli.

Ivanoviča v roku 2016 európsky súd odsúdil na deväť rokov za vojnové zločiny spáchané počas kosovskej vojny v roku 1999. Vo väzení strávil len dva roky. Vlani vo februári však odvolací súd trest zrušil a navrhol obnovu konania.

K vražde došlo v severnej časti Mitrovice v srbskej enkláve. Mesto Mitrovica je rozdelené riekou Ibar. Severná časť je srbská, juh obývajú Albánci. Doprava medzi oboma časťami mesta je ostro sledovaná, aby nedošlo k prípadným potýčkam; most, ktorý obe časti spája, je vybavený bezpečnostnými stanovišťami.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies