MIMORIADNA SPRÁVA: Vedúci predstavitelia CDU, CSU a SPD sa v zásade dohodli na koaličnej vláde

epa05759362 (FILE) - A file picture dated 23 October 2014 shows German Chancellor Angela Merkel (R) and the President of the European Parliament, Martin Schulz (L) talk prior to the start of the EU Summit at the EU Council headquaters in Brussels, Belgium. Schulz on 29 January 2017 was officially nominated by the Social Democrats (SPD) party chair as SPD's as top candidate to take on Chancellor Merkel in German general elections in September 2017. He is scheduled to be elected as party chairman during a extraordinary party confention in March. EPA/OLIVIER HOSLET

Frankfurter Allgemeine Zeitung to potvrdil jeden z vyjednávajúcich politikov.  Podľa informácií nemeckej tlačovej agentúry dohoda teraz vyzerá takto:

Záverečná časť vyjednávanie, ktoré malo pôvodne skončiť už v nedeľu, sa premenilo v celodenný maratón stretnutí. Spory sa počas noci viedli ako o programe, ako aj o rozdelení ministerstiev.

Pokiaľ ide o personálne otázky, vyšla nakoniec CDU / CSU výrazne ústrety sociálnym demokratom. Podľa nemeckých médií totiž SPD obsadí ministerstvo financií, ktoré je po poste kancelárky všeobecne považované za druhé najdôležitejšie vládne pozíciu. Zostať jej majú tiež rezorty zahraničí a práce, ktoré chcela.

Ministrom vnútra sa v novej vláde má stať šéf CSU a končiaci bavorský premiér Horst Seehofer. Konzervatívna únia má novo viesť ministerstvo hospodárstva.

Koaličnú zmluvu (údajne má vyše 170 strán), ktorú by už dnes trojica strán mohla predstaviť verejnosti, budú v najbližších týždňoch schvaľovať zjazdy CDU a CSU a tiež vnútrostranícke referendum SPD. Práve súhlas viac ako 60.000 sociálnych demokratov nie je ale úplne istý, aj keď viac pravdepodobný. Rad straníkov totiž ďalšiu vládu pod vedením Merkelovej odmieta. Pokiaľ ho nakoniec udelí, mohla by už tretí veľká koalícia za posledné štyri volebné obdobie vzniknúť v prvej polovici marca. Vytváranie vlády v Nemecku ešte nikdy netrvalo tak dlho ako teraz.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies