MIMORIADNA SPRÁVA: Vedúci predstavitelia CDU, CSU a SPD sa v zásade dohodli na koaličnej vláde
PODPORIŤ

Frankfurter Allgemeine Zeitung to potvrdil jeden z vyjednávajúcich politikov.  Podľa informácií nemeckej tlačovej agentúry dohoda teraz vyzerá takto:

Záverečná časť vyjednávanie, ktoré malo pôvodne skončiť už v nedeľu, sa premenilo v celodenný maratón stretnutí. Spory sa počas noci viedli ako o programe, ako aj o rozdelení ministerstiev.

Pokiaľ ide o personálne otázky, vyšla nakoniec CDU / CSU výrazne ústrety sociálnym demokratom. Podľa nemeckých médií totiž SPD obsadí ministerstvo financií, ktoré je po poste kancelárky všeobecne považované za druhé najdôležitejšie vládne pozíciu. Zostať jej majú tiež rezorty zahraničí a práce, ktoré chcela.

Ministrom vnútra sa v novej vláde má stať šéf CSU a končiaci bavorský premiér Horst Seehofer. Konzervatívna únia má novo viesť ministerstvo hospodárstva.

Koaličnú zmluvu (údajne má vyše 170 strán), ktorú by už dnes trojica strán mohla predstaviť verejnosti, budú v najbližších týždňoch schvaľovať zjazdy CDU a CSU a tiež vnútrostranícke referendum SPD. Práve súhlas viac ako 60.000 sociálnych demokratov nie je ale úplne istý, aj keď viac pravdepodobný. Rad straníkov totiž ďalšiu vládu pod vedením Merkelovej odmieta. Pokiaľ ho nakoniec udelí, mohla by už tretí veľká koalícia za posledné štyri volebné obdobie vzniknúť v prvej polovici marca. Vytváranie vlády v Nemecku ešte nikdy netrvalo tak dlho ako teraz.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies