MIMORIADNA SPRÁVA: Wales a západ Anglicka zasiahlo nezvyčajne silné zemetrasenie
PODPORIŤ

Najsilnejšie britské zemetrasenie za posledných desať rokov dnes postihlo Wales a západné Anglicko. Obyvatelia hlásili, že sa roztriasli ich domy, vážnejším škodám ani zraneniam však nedošlo. Niektorí ľudia komentovali otrasy,informuje Independent.

 

Otrasy dosiahli sily 4,4 stupňa. Epicentrum sa nachádzalo približne 20 kilometrov severovýchodne od Waleského mesta Swansea, ohnisko ležalo 7,4 kilometra pod zemou. Podľa Britskej geologickej služby išlo na britské pomery o relatívne plytké zemetrasenie, lebo ohnisko otrasov býva v tejto oblasti zvyčajne medzi 15 až 20 kilometrami. Išlo o najsilnejšie zemetrasenie v Británii od roku 2008, kedy Briti namerali silu otrasov 5,2 stupňa, píše Telegraph.


Polícia vo Walese podľa BBC zaznamenala “extrémne veľký počet” tiesňových volaní spojených s otrasmi. Ľudia hlásili, že sa im chvejú domy a hýbe nábytok, niektorí hovorili o prasklinách v stene. Ľahšie otrasy hlásili aj ľudia žijúci stovky kilometrov od epicentra, napríklad v okolí Birminghamu či Liverpoolu.

“Múry sa triasli, svetla poblikávali a obrazy sa hýbali. Bolo to strašidelné,” opisuje Meyrick Sheen z mestečka Baglan u Swansea.

Britské ostrovy ležia v tektonicky pokojnej oblasti, kde je mimoriadnou udalosťou aj takto pomerne slabé zemetrasenie. “Myslela som, že som vypila príliš veľa vína k narodeninovému obedu,” povedala Sue Fieldová zo Shropshire u Birminghame, ktorá vraj zemetrasenie prečkala vo svojom kresle. Louisie Craigová zo severného Walesu zasa vyhlásila, že otrasom vďačí za “najviac vzrušujúce sobotňajšie popoludnie za veľmi dlhú dobu”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies