MIMORIADNA SPRÁVA: Zomrel svetoznámy fyzik Stephen Hawking

Svetoznámy britský fyzik Stephen Hawking, ktorý bol kvôli neurodegeneratívnej chorobe ochrnutý, dnes vo veku 76 rokov zomrel. Informuje The Telegraph.

Oznámila to Hawkingova rodina. Hawking, ktorý bol považovaný za nástupcu Isaaca Newtona a Alberta Einsteina, svojimi poznatkami o vzniku vesmíru, o veľkom tresku a čiernych dierach výrazne prispel k rozvoju ľudského poznania. Svoje znalosti odovzdával aj širokej verejnosti, vysoko cenená je predovšetkým jeho populárno vedecká publikácia Stručná história času.

„Bol skvelým vedcom a výnimočným mužom, ktorého dielo a odkaz budú žiť dlhé roky,“ uviedli vo vyhlásení Hawkingovo deti. Lucy, Robert a Tim Hawkingovi ďalej poznamenali, že otcova guráž a húževnatosť, ktoré išli ruka v ruke s genialitou a humorom, boli inšpiráciou pre ľudí na celom svete.

Lekári Hawkingovi v dvadsaťjeden rokoch po diagnostikovaní amyotrofickej laterálnej sklerózy, ktorá napáda nervový systém a spôsobuje postupné ochrnutie celého tela, dávali dva roky života. Napriek všetkým predpovediam sa však dožil pokročilého veku, bol však paralyzovaný a kvôli tracheotómiu prišiel o hlas, hovoriť potom mohol len vďaka počítaču.

Hawking, označovaný za najvýraznejšieho teoretického fyzika súčasnosti, sa venoval aj kontroverzným témam. Okrem iného vyhlásil, že ľudstvo by malo v najbližších sto až dvesto rokoch kolonizovať vesmír, ak chce prežiť. Za hrozbu ľudskej budúcnosti označil genetické inžinierstvo či umelú inteligenciu.

Prevažnú časť svojho bádania však venoval vesmírnym čiernym dieram, zaoberal sa tiež takzvanú teóriou všetkého, teda prepojením Einsteinovej všeobecnej teórie relativity s kvantovou mechanikou.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies