Ministerka Matečná zrejme bude čeliť odvolávaniu: Danko dôvody na jej výmenu nevidí

Opozícia začína zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej sa chce pokúsiť Matečnú odvolať najmä pre kauzu agrodotácií a jej zlyhania v tejto veci. Na piatkovej tlačovej konferencii to oznámili predstavitelia strán SaS, OĽaNO a Sme rodina. Informuje DNES24.sk.

Predseda koaličnej SNS a šéf parlamentu Andrej Danko v tejto etape ešte nevidí dôvod na výmenu ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS). Povedal to novinárom na margo ambície opozície vysloviť Matečnej nedôveru, ale aj v reakcii na slová generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý systém poskytovania dotácií poľnohospodárom kritizoval.

„Pani ministerka po návrate z USA zaujme stanovisko k tejto problematike, vysvetlí veci a opatrenia, ktoré prijali a ktoré príjmu,“ avizoval Danko. Uistil, že vníma veci, ktoré sú na stole. „Aj ja sa musím po návrate ministerky opýtať, ako je to s možnosťou digitalizácie a väčšej kontroly systému ortofotomáp. Poprosil som ju tiež, aby iniciovala návštevu u generálneho prokurátora, aby si vysvetlili vzájomné stanoviská a postrehy,“ uviedol Danko.

Kritické slová Čižnára vníma Danko ako kritiku celého systému. „Kritizoval aj štátnu správu, aj políciu, aj prokuratúru. Vnímal som to ako objektívnu kritiku stavu. Sú tu veci, ktoré sme tu mali 30 rokov a nevšímali si ich. Ale ak by padol akýkoľvek funkcionár či predstaviteľ, to ešte neznamená, že sa vyrieši problém. Chýba mi odborná diskusia,“ priznal šéf NR SR.

Čižnár na tlačovej konferencii kritizoval Matečnú aj Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA). „Systém, aký je tam nastavený, je chorý, a to je ešte to prijateľné slovo. Čo si o tom myslím, nemôžem povedať, lebo to by nebolo pekné. Verím, že hovoria pravdu vo všetkom, v týchto oblastiach Slovenska štát absolútne zlyháva,“ povedal generálny prokurátor na margo farmárov, ktorí sa sťažovali na prístup štátu. Čižnár sa s nimi osobne stretol. „Na rozdiel od pani ministerky som pred nimi neutekal, ale som si ich vypočul.“
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies