Ministri vnútra EÚ budú rokovať 5.júna o reforme azylovej politiky. S. Kurz ju nepovažuje za prioritu
Ministrov vnútra krajín EÚ čaká v utorok ráno v Luxemburgu ďalšie kolo diskusie o reforme únijného azylového systému. Informuje oficiálna stránka Rady Európskej únie. 

Rokovanie bude pre končiace bulharské predsedníctvo poslednou možnosťou ako splniť zadanie decembrového summitu EÚ a dopátrať sa ohľadne reformy navrhnutej už v roku 2016 zhody všetkých členských štátov.

Diplomati však podobný vývoj vidia ako veľmi nepravdepodobný. “Nie sú žiadne veľké očakávania,” povedal predstaviteľ jednej z krajín, ktoré majú ďalej problém s terajšou podobou kompromisu tak, ako ju krajinám Bulhari predstavili.

Na mnohých častiach reformy takzvaného dublinského systému sa už diplomatom zhodu nájsť podarilo. Kľúčový spor, napriek všetkým snahám Bulharov nájsť riešenie, ale zostáva rovnaký, a to už od roku 2016, keď pôvodný návrh predložila Európska komisia. Krajiny zo stredu a východu Európy odmietajú, aby reforma obsahovala mechanizmus povinného preberania žiadateľov o azyl z migráciou postihnutej krajiny do iných štátov bloku.

Navyše predsedníctvo po Bulharoch preberá Rakúsko a Sebastian Kurz má vlastný plán v ktorom reforma azylového systému nefiguruje a prioritou je ochrana vonkajších hraníc EU.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies