Mosulom sa rozlieva pach smrti. Mŕtvoly bojovníkov IS hnijú, okolo nich sa hrajú deti

Iračania, ktorí sa vrátili do starobylého mesta Mosulu, vedeli, že bude ťažké žiť v troskách mesta, ktoré bolo zničené v rámci boja proti islamskému štátu. Napriek tomu sa objavil jeden aspekt, ktorý život v oblasti značne komplikuje a s ktorým bojujú takmer všetci, píše agentúra Reuters.

 

„Nechcem, aby moje deti museli každý deň šliapať po mŕtvych telách na ulici,“ cituje agentúra Reuters Abdelrazaqa Abdullaha, ktorý so svojou ženou a tromi deťmi žije v štvrti, kde sa v júli stretli poslední stúpenci IS s bojovníkmi koaličných síl. „Môžeme žiť bez elektriny, ale potrebujeme, aby vláda odstránila mŕtvoly – šíria choroby a pripomínajú nám hrôzy, ktoré sme práve prežili. “

Novinári agentúry Reuters sa vydali priamo do Mosulu, aby zistili, ako sa v meste, ktoré bolo oslobodené od IS, žije. „Pach smrti sa rozlieva z rozoklaných rohov v dystopickej zničenej pustatine, ktorá kedysi bývala západným Mosulom. Sú tu hrdzavé vozne, ktoré sú stále opatrené výbušninami, „opisuje Reuters podmienky v meste.

Mŕtvoly ležiace priamo na ulici väčšinou patria extrémistom, ktorí sa schovávali v budovách starého mesta, do ktorého sa zatiaľ vrátilo len asi 5000 ľudí. Mesto malo pred vojnou 200 000 obyvateľov. „Miestni obyvatelia a úradníci z prevažne sunnitského Mosulu hovoria, že z ruín je potrebné ešte vytiahnuť tisíce tiel civilistov,“ píšu novinári. „V Mosule nie sú žiadne civilné orgány,“ uviedol brigádny generál Mohammad Mahmúd, vedúci civilnej obrany mesta. Do služieb ministerstva vnútra sa podľa neho hlásia prví záujemcovia, majú za úlohu zbierať mŕtvoly a vydávať osvedčenia o úmrtiach.

Do polovice januára sa však zozbieralo 2585 tiel civilistov – mnoho z nich ešte nebolo identifikovaných. Lenže na bojovníkov IS úrady nechcú plytvať zdrojmi. „Prečo by sme mali teroristom vystrojovať riadne pohreby?“ Pýta sa Mahmúd. Práve spory o mŕtvoly by podľa Reuters mohli v meste vyvolať ďalšie nepokoje. Mestská vláda musela zriadiť svoj vlastný špecializovaný tím, aby reagovala na žiadosti obyvateľov miest. Tí už nahlásili viac ako 9 000 nezvestných ľudí, z ktorých väčšina bola naposledy videná v starom meste. Predpokladá sa, že sú pochovaní pod troskami.

„Nevieme, koľko ďalších je pod troskami,“ povedal Duraid Mohammad, vedúci mestského tímu. „Ak nám rodina alebo svedok, ktorý videl, kde ľudia zomreli, nepovie presné miesto, aby sme presne vedeli, koľko tiel je na mieste, nemáme ako zistiť , či je tam pochovaných jedno, päť alebo 100 tiel. “ Miestni obyvatelia hovoria, že keď zúrila bitka, boli vykopané hromadné hroby. Na nádvorí Um al-Tisa v starom meste vraj bolo v plytkom hrobe pochovaných asi 100 tiel. „Sám som pochoval asi 50 alebo 60 ľudí, všetky ručne, keď nám nad hlavou lietali lietadlá a bombardovali mesto,“ povedal novinárom obyvateľov Mosulu Mahmúd Karim.

 

Local residents carry bodies taken from the rubble in the Old City of Mosul, Iraq January 17, 2018. REUTERS/Ari Jalal

Odvtedy prišlo niekoľko rodín, aby vykopali telá svojich príbuzných a pochovali ich do riadnych hrobov. „Ale u niektorých nevieme, kde sú ich rodiny,“ povedal Karim. Niektorí príbuzní sú mŕtvi, zatiaľ čo iní patria medzi tisíce tých, ktorí sa skrývajú v utečeneckých táboroch. Mestská vláda v Mosule neurčila presné číslo civilných obetí, ale jej riaditeľ Abdelsattar al- Hibbu pre agentúru Reuters odhadol, že počas bitky bolo zabitých 10 000 civilistov. Vychádza pritom zo správ o nezvestných osobách a informácií od úradníkov. Toto číslo zahŕňa obete terorizmu aj koaličného bombardovania.

Zatiaľ najviac viditeľný problém v Mosule sú mŕtvoly bojovníkov IS, ktoré zostali v uliciach. Obyvatelia hovoria, že aj vo svojich domovoch objavili telá zrejme patriace džihádistom alebo ich rodinám. Majiteľ domu v starom meste, ktorý požiadal agentúru Reuters, aby nezverejnila jeho meno, uviedol, že požiadal civilnú obranu, aby odstránila dve telá z hlavnej spálne v suteréne jeho domu. Telá už boli v rozklade, podľa oblečenia išlo o ženu a dieťa. „Občianska obrana odmietla, pretože tvrdí, že žena a dieťa patrili k Daeš,“ povedal s odkazom na arabskú skratku pre Islamský štát. „Hovorili, že ma potrestajú, pretože si myslia, že som podporoval Daeš.“

„Upratovací“ tím zatiaľ zhromaždil 348 tiel militantov, mnoho ďalších ale leží po celom meste. Obyvatelia okolo nich pravidelne chodia, keď si nosia vodu z dočasných čerpadiel, malé deti sa hrajú neďaleko mŕtvol. Niektorí bojovníci sú rozpoznateľní vďaka ich odevu, niektorí boli identifikovaní susedmi, niektorí ešte držia zbrane. Vládny tím sa stretáva s veľmi obmedzenými finančnými prostriedkami. Niekoľko dní v januári museli zastaviť operácie kvôli nedostatku rukavíc, masiek a vriec na telá.

Niektoré rodiny sa uchýlili k tomu, že samy vykopali svojich mŕtvych príbuzných. To je prípad napríklad 23-ročného Mustafu Nadera, ktorý sa vrátil hľadať svojho strýka Abdullaha Ahmeda Hussaina. „Nevedeli sme, či ho tu nájdeme,“ povedal Nader. „Myslel som, že mohol odísť alebo sa presťahovať do susedného domu,“ priznal. So slzami v očiach ale po hodine práce vykopal jeho telo.

Iní sa uchýlili k drastickým opatreniam. Ayad sa vrátil v januári po šiestich mesiacoch strávených v utečeneckom tábore a našiel vo svojej obývacej izbe mŕtvoly troch bojovníkov IS. „Muchy, smrad, choroba. Bolo to hrozné, „spomína. Upratovací tím oznámil, že sa k nemu domov dostane až za niekoľko týždňov. Ayad preto oslovil vojakov na hliadke, ktorí sa uistili sa, že na sebe telá nemajú žiadne výbušniny. Potom ich Ayad zapálil. Väčšinu svojich peňazí minul na plachtu na zakrytie otvoru, kde sa pôvodne nachádzali dvere, od sestry si požičal ďalších 20 dolárov na bielidlo, ktorým sa pokúsil odstrániť stopy, aby sa jeho desaťčlenná rodina mohla vrátiť späť. „Pach stále nie je úplne preč,“ dodal.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies