MS vo futbale sa koná po prvýkrát v histórii v Rusku. Priaznivci Islamského štátu sa vyhrážajú, že pri šampionáte príde mrazivý boj “na život a smrť”
Majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku sa rýchlo blížia. A ako sa zdá, pripravujú sa na neho nielen futbalisti, ale aj džihádisti Islamského štátu. Na internete sa objavili veľmi konkrétne vyhrážky, ktoré sa týkajú teroristických útokov počas šampionátu.

MS vo futbale sa koná po prvýkrát v histórii v Rusku. Začína 14. júna a skončí 15. júla finálovým zápasom v Moskve. Hrať sa bude v 11 ruských mestách na celkom 12 štadiónoch.

Priaznivci Islamského štátu sa vyhrážajú, že pri tohtoročnom šampionáte príde mrazivý boj “na život a smrti”. Teroristická skupina napríklad zverejnila plagát, ktorý zobrazuje bojovníkov IS, ktorí stoja priamo vedľa hostiteľského tímu. Na fotky upozornila spravodajská služba SITE Intelligence Group.

 

 

A kým domáci ruskí hráči na sebe majú tradičné červené dresy, “futbalisti” IS majú maskáče, zahalené tváre a sú vyzbrojení známymi útočnými puškami AK47. Jedná sa o jednu z dvoch výhražných propagandistických správ vydaných bunkou IS v Indonézii. Na plagáte sú heslá ako “veľký zápas”, “IS verzus Rusko” a “život alebo smrť”.

Druhý záber zachytáva osobu, ktorá drží ručný granát a ktorá stojí na tribúne štadióne naplneného ľuďmi. Na veľkom plátne na štadióne je popravený zajatec v oranžovom mundúre, ktorého odseknutá hlava leží na jeho mŕtvom tele. Plagát je doplnený oficiálnym logom Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA a logom Svetového pohára. “Počkajte na nás,” odkazuje IS.

Indonézia je s 260 miliónmi obyvateľmi najľudnatejší moslimský štát na svete. IS do svojich radov prijal stovky indonézskych osôb, ktoré bojovali na Strednom východe. Títo ľudia navyše poskytujú logistickú podporu a materiál pre domáce útoky a infiltráciu škôl, väzníc a komunít migrantov po celej Indonézii. Výsledkom je, že v Indonézii v posledných 12 mesiacoch dramaticky pribudlo samovražedných bombových útokov a útokov na políciu.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) pred niekoľkými dňami zadržala štyroch členov “spiacej bunky” teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí plánovali sériu útokov v Moskve a jej okolí. FSB v súvislosti so zadržaním skupiny uskutočnila v súčinnosti s políciou špeciálnej operácii v Novom Urengoji s raziami v 17 objektoch. Zadržala pri nej dve desiatky podozrivých ľudí a množstvo propagandistických materiálov Islamského štátu.

FSB tiež naznačila, že terorizmus je pre majstrovstvá sveta hlavné hrozba. “Na mieste boli objavené zbrane, náboje, nože a granáty,” vyhlásil ruský vyšetrovací výbor, ktorý vyšetruje závažné trestné činy. Na nahrávkach, ktoré polícia tiež zaistila, potom radikáli volali “Alláhu Akbar”.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies