Múzejné zbierky z Bratislavského hradu presťahujú do bývalého tábora v Seredi
PODPORIŤ

V nasledujúcich rokoch tam SNM plánuje presťahovať viac ako 161-tisíc zbierkových predmetov Historického múzea sídliaceho na Bratislavskom hrade. Informuje DNES24.sk.

Na depozitár Slovenského národného múzea (SNM) sa premení nevyužívaný objekt nemocnice v bývalom pracovnom a koncentračnom tábore v Seredi. V nasledujúcich rokoch tam SNM plánuje presťahovať viac ako 161-tisíc zbierkových predmetov Historického múzea sídliaceho na Bratislavskom hrade. V areáli tábora je novovybudované Múzeum holokaustu.

„SNM už roky pociťuje ako vážny problém nedostatok vhodných priestorov na uloženie zbierkových predmetov. Celkovo sa plánuje postupne zriadenie niekoľkých hlavných depozitárov, najmä pre hlavné múzejné pracoviská v Bratislave a Martine, aj s ohľadom na rekonštrukciu dvoch sídelných budov,“ uviedol generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

Do Serede chce premiestniť depozitár etnografie (nábytok, drevo, textil a umenie Afriky), depozitár nábytku, archeologický depozitár Bratislavský hrad, ako aj menšie určené pre umelecké zbierky či zmiešaný materiál.

„Pôjde o pomerne zložitý projekt,“ dodal Panis. A to podľa jeho slov z dôvodu náročnosti požiadaviek na správu, bezpečnosť a najmä na klimatické podmienky depozitára. Výsledkom však bude, ako uviedol, nová etapa uloženia zbierkových predmetov v SNM. Okrem samotných priestorov na uloženie zbierok sa počíta aj s priestormi študovne, konzervátorského pracoviska i administratív­nymi.

SNM získalo na zabezpečenie projekčných prác v roku 2017 od ministerstva kultúry 50-tisíc eur. Na rok 2018 dostalo na realizáciu dva milióny eur. „Ak nenastanú problémy, sťahovanie zbierok by mohlo byť od konca roka 2019 alebo začiatku 2020,“ uviedol generálny riaditeľ SNM.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies