Na dofinancovanie rezortu pôjde 90 miliónov eur

Ministerstvá zdravotníctva a financií sa dohodli na dofinancovaní zdravotníctva vo výške 90 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo v tlačovej správe. Rezort zároveň pripravil memorandum, ktoré sa aktuálne podpisuje medzi dotknutými stranami. “Obsahom je, že dofinancovaná suma získaná zvýšením percenta za poistencov štátu sa použije výhradne na úhradu poskytovania zdravotnej starostlivosti s dodržaním zachovania sociálneho zmieru,” informovala šéfka rezortu Andrea Kalavská.

Memorandum podpisujú všetky tri zdravotné poisťovne, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia štátnych nemocníc, ako aj zástupcovia poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti, Asociácia laboratórií, Združenia záchranných a dopravných zdravotných služieb SR a Asociácie dopravnej zdravotnej služby. Zvýšenie percenta za poistencov štátu by mali schváliť poslanci NR SR na októbrovej schôdzi, stúpnuť by malo v novembri a decembri na päť percent.

Ministerstvo financií SR rokovalo o téme dofinancovania zdravotníctva niekoľko týždňov. V rámci rokovaní požadovalo aj vytvorenie memoranda, ktoré v súčasnosti postupne podpisujú všetky zúčastnené strany rokovaní. „Na základe memoranda uvoľníme do konca tohto roka dohodnutých 90 miliónov eur na dofinancovanie zdravotníctva. Som rád, že po týždňoch rokovaní sa táto téma uzavrela. Na podpise memoranda som trval, pretože nechcem, aby sa téma zdravotníctva zneužívala pred voľbami,” uviedol po dohode minister financií Ladislav Kamenický. Dohodnutá suma je podľa neho výsledkom rokovaní a sú v nej zohľadnené všetky reálne požiadavky a zároveň možnosti rozpočtu verejnej správy.

Zástupcovia zdravotných poisťovní, poskytovateľov a pacientskych organizácií žiadali dofinancovať sektor sumou až 150 miliónov eur. Vyplynulo to z Memoranda k potrebe dofinancovania zdravotníctva, ktoré odovzdali predsedovi Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefanovi Zelníkovi. “Žiadame Ministerstvo financií SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Vládu SR a Národnú radu SR o bezodkladné dofinancovanie zdravotníctva vo výške 150 miliónov eur za účelom zabezpečenia zdravotnej starostlivosti v roku 2019,” uvádzali organizácie v memorande.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies