Na juhu Čiech vraždila dvojica Slovákov. Rumunsko ich má vydať do 10 dní

Dvojica zo Slovenska, ktorá je podozrivá z januárovej dvojnásobnej vraždy manželov na Písecku, by mala byť odovzdaná SR do desiatich dní od kladného rozhodnutia rumunských orgánov.

Odmietnuť vydanie na základe európskeho zatýkacieho rozkazu úrady môžu len z niekoľkých málo dôvodov, napríklad keby bola dvojica za rovnaký čin stíhaná v inom štáte. Vyplýva to z vyjadrení ministerstva spravodlivosti. O tom, že boli podozriví zadržaní v Rumunsku, informuje dennik.cz

“Ak príslušný súdny orgán právoplatne rozhodne o tom, že osoba bude na základe európskeho zatýkacieho rozkazu odovzdaná, je nutné osobu odovzdať vyžadujúcemu štátu najneskôr do desiatich dní od právoplatnosti rozhodnutia o odovzdaní,” uviedol na otázku ČTK Jakub Riman z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti.

Lehota môže byť predĺžená, ak odovzdaniu bránia neovplyvniteľné okolnosti. Možno ho napríklad odložiť, ak by tomu bránil zdravotný stav odovzdávaného. Riman dodal, že na rozdiel od vydávacích konanií z krajín mimo Európskej únie nie je ministerstvo spravodlivosti v tomto prípade účastníkom konania. Odovzdanie na základe európskeho zatýkacieho rozkazu sa uskutočňuje na úrovni súdov oboch štátov.

Zavraždených manželov našiel 8. januára v ich mobilnom dome blízko obce Záhoria na Písecku ich syn. 59 ročného muža a jeho o päť rokov mladšiu manželku útočníci dobodali nožom.

Polícia koncom januára uviedla, že podezriví z dvojnásobnej vraždy boli zadržaní v Rumunsku a že ide o muža a ženu zo Slovenska. Podľa hovorcu juhočeských policajtov Jiřího Matznera zatiaľ k prípadu nie sú k dispozícii ďalšie informácie. Námestník juhočeského policajného riaditeľa Miloslav Krejčí v stredu uviedol, že všetky žiadosti ohľadom vydania podozrivých boli doručené rumunskej strane.

Súvisiace články

ČESKO: Porozprávajme sa Andrej, napísal taliansky premiér Babišovi. Chce prebrať migráciu

redakčný výber

ČESKO: Kardinál Duka žaluje divadlo za Ježiša, ktorý znásilňuje moslimskú ženu

redakčný výber

Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy