Na Slovensku budú dočasne pozastavené niektoré administratívne lehoty. Vyrieši sa aj situácia na Najvyššom súde SR

Na Slovensku budú dočasne pozastavené niektoré administratívne lehoty. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) dnes v skrátenom legislatívnom konaní schválili vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 a v justícii. Za hlasovalo 91 zákonodarcov, proti bolo 43 a zdržali sa štyria. V praxi teda bude odložené vyhlásenie konkurzov či obmedzené pojednávania súdov s účasťou verejnosti. Súd však bude mať povinnosť vyhotoviť z pojednávania zvukový záznam. Tieto pozastavenia majú zatiaľ platiť do 30. apríla tohto roka. Legislatíva tiež umožní obchodným spoločnostiam konať bez fyzického kontaktu, teda takzvane per rollam. Zákon zároveň vyrieši aj situáciu na Najvyššom súde SR, na ktorom momentálne chýba vedenie.

Prijatý návrh zákona tiež obsahuje informácie o tom, akým spôsobom a u koho budú zbierané dáta z mobilov v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu, ktoré budú následne sprístupnené Úradu verejného zdravotníctva o ľuďoch nakazených koronavírusom. Toto opatrenie kritizovali predovšetkým poslanci za opozičnú stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), ktorí ho prirovnali k „špehovaciemu zákonu“.

Zákon zároveň vyrieši aj situáciu na Najvyššom súde SR, na ktorom momentálne chýba vedenie. Riadiacu funkciu bude do zvolenia nového predsedu dočasne vykonávať služobne aj vekovo najstarší sudca. Rovnako legislatíva vyrieši aj otázku piatich členov Súdnej rady SR, ktorí sa vzdali ešte v pondelok 23. marca svojich funkcií. Mandát im automaticky zanikne deň po nadobudnutí účinnosti spomínaného zákona.

Pozastaví sa aj verejné obstarávanie v prípade, že nie je nevyhnutné. „Dočasný zákaz výkonu záložného práva a dražby, obmedzenie zákazu uzatvárania zmlúv v rámci verejného obstarávania so subjektami nezapísanými v registri partnerov verejného sektora v čase mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu, ak sú zároveň splnené podmienky pre priame rokovacie konanie z dôvodu mimoriadnej udalosti,“ odôvodňuje zákon.

Skupina poslancov za opozičnú stranu Smer-SD nepochodila s pozmeňujúcim návrhom, aby boli z návrhu zákona vypustené články týkajúce sa možnosti zbierať dáta z mobilov a vyriešenia situácie na Najvyššom súde SR a v Súdnej rade SR. „Vláda SR sa snaží zneužiť túto mimoriadnu situáciu na zmeny týkajúce sa súdnej moci, ktoré nesúvisia s touto pandémiou. Vláda dokonca navrhuje opatrenia porušujúce základné ľudské práva, osobitne právo na súkromie, čo v danej situácii nie je akceptovateľné. Neexistuje žiadny dôvod, aby boli tieto návrhy schválené v skrátenom legislatívnom konaní a sú typickým príkladom zneužitia tejto procedúry na mocenské účely a porušovanie ľudských práv,“ odôvodňovali predkladatelia.

Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia škôl do odvolania. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami. Každú nedeľu budú zatvorené aj potraviny, drogérie, lekárne, predajne tlače či krmív pre zvieratá. Dôchodcovia budú mať na nákupy vyčlenený čas od 9:00 do 12:00. Zavádza sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti. Aktuálne je na Slovensku potvrdených 216 prípadov koronavírusu.

 

Ministerstvo spustilo portál, ktorý má pomôcť žiakom, rodičom a učiteľom s dištančným vzdelávaním

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies