Na Slovensku každý deň ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy

Na Slovensku každý deň ochorejú na rakovinu krčka maternice dve ženy. Každý tretí prípad sa pritom z dôvodu neskorej diagnostiky končí smrťou. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) preto apeluje na prevenciu gynekologických ochorení. Pravidelným skríningom sa môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov rakoviny.

Ako uviedol hovorca poisťovne Matej Neumann, od júna dostalo pozvánku na bezplatnú preventívnu gynekologickú prehliadku, ktorej súčasťou je skríningové cytologické vyšetrenie rakoviny krčka maternice, takmer 40-tisíc poisteniek štátnej VšZP. Cieľom skríningu je eliminovať počty zbytočných úmrtí na jedno z najčastejších zhubných nádorových ochorení u žien.

„Pozvánka na skríning by preto nemala zostať nepovšimnutá. Posielame ju ženám, ktoré v posledných troch rokoch neabsolvovali cytologické vyšetrenie. Záleží nám na tom, aby zostali zdravé a ak aj došlo k zmenám v tkanive krčka maternice, vieme ich včas podchytiť a liečiť,“ hovorí podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková. Pravidelnú preventívnu prehliadku však podľa štatistík poisťovne ročne absolvuje len 35 % žien.

Očkovacia kampaň na dne: Matoviča teší lotéria, Sulík hľadá Fera!
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies