Nad Nemeckom a celou Európou visí hrozba obchodnej vojny s USA
Šéf Bieleho domu Donald Trump ukázal celý arzenál zbraní: sankcie, dovozné kvóty, ukončenie zmlúv. Ale mnohí odborníci sú presvedčení, že Američania budú nemenej trpieť týmito opatreniami, píše Wolfsburger Allgemeine Zeitung.

Manažéri v SRN znervózneli, pretože americký prezident Donald Trump pre nich pripravil bohatý arzenál zbraní: sankcie, dovozné kvóty, ukončenie zmlúv. V reakcii na to Európa pohrozila Bielemu domu dovoznými clami na motocykle, jachty, džínsy, whisky a niektoré poľnohospodárske produkty, ako je kukurica.

Avšak, všetky tieto obmedzenia doteraz existujú iba na verbálnej úrovni. Trump jednoducho pokračuje v rétorike svojej volebnej kampane. Sľubuje zachrániť americký priemysel a pracovné miesta. Niektorí ekonómovia, a dokonca aj niektorí manažéri v USA, sa domnievajú, že poplatky najmä vyvolajú zvýšenie cien a dopadnú na konečného spotrebiteľa. Tieto opatrenia pripomínajú pokusy bývalého prezidenta Georgea W. Busha, Jr., na obmedzenie dovozu ocele v roku 2002. V dôsledku toho stratilo zamestnanie 140.000 Američanov a samé poplatky boli zrušené za 18 mesiacov pod tlakom WTO.

Kvôli Trumpovým akciám budú samozrejme trpieť tiež Európania. Ale väčšina odborníkov sa obáva reťazovej reakcie. Dokonca ani v prípade, že by tieto obmedzenia nemali vplyv na EÚ, dôjde k tomu, že ju zasiahnu vlny obchodného konfliktu medzi USA a Čínou. To vyvoláva obavy šéfov nemeckých podnikov. Riziká sa zvýšili, index podnikateľskej klímy v Nemecku klesol.

Avšak, sám Trump kolíše v strachu z nepredvídateľných dôsledkov. Samotný arzenál zbraní, ktorý preukázal, má však vplyv. Obchodní partneri sú zmätení. Niektorí z nich ľutujú, že tentoraz urobili hlavný stávku na USA.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies