Najvyšší súd SR v pondelok rozhodne o väzbe trojice obvinenej v kauze Mýtnik III

Najvyšší súd SR vytýčil na pondelok 16. augusta verejné zasadnutie, na ktorom rozhodne o prípadnej väzbe trojice obvinenej v rámci policajnej akcie Mýtnik III. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku totiž v sobotu 7. augusta nevzal do väzby bývalého štátneho tajomníka rezortu financií Radka K., riaditeľku odboru právnych služieb finančnej správy Denisu Ž., ani bývalú riaditeľku odboru verejného obstarávania finančnej správy Kornéliu Č. Sudca v rámci rozhodnutia argumentoval, že v prípade trojice nezistil dôvody navrhovanej kolúznej väzby, u všetkých troch však konštatoval dôvodnosť trestného stíhania. Prokurátor podal proti rozhodnutiu sťažnosť.

Návrh na väzobné stíhanie podaný Úradom špeciálnej prokuratúry pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov sa pôvodne týkal štyroch obvinených. V prípade bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Č. však prokurátor vzal návrh na väzbu späť. Ten sa totiž priznal k prevzatiu úplatku vo výške 200-tisíc eur súvisiaceho s nákupom informačných systémov pre finančnú správu.

V kauze Mýtnik III vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) celkovo vzniesol obvinenie voči ôsmim osobám. Obvinenia sa týkajú korupčnej trestnej činnosti, ktorá bola spáchaná štyrmi rôznymi skutkami. Voči dvom osobám vzniesli obvinenie pre trestný čin podplácania, voči ďalším šiestim pre trestný čin prijímania úplatku. Medzi obvinenými je aj podnikateľ Miroslav V., ktorý je v zahraničí a bol na neho vydaný európsky aj medzinárodný zatykač, ako aj bývalá šéfka finančnej správy Lenka W. Tá sa priznala k trestnej činnosti a bola prepustená z policajného zadržania. Predchodca Lenky W. František I. a podnikateľ Michal S. spolupracujú s políciou.

Generálny prokurátor Žilinka vyhlásil, že Lipšic bezprecedentne postupoval v rozpore so zákonom
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies